Tahlequah Daily Press

April 7, 2013

Reasors Track Classic results


— Girls

Team standings

1. Broken Arrow (142); 2. Jenks (138); 3. Union (106); 4. Booker T. Washington (68); 5. Owasso (55); 6. Tahlequah (45); 7. Bartlesville (24); 8. Coweta (20.5); 9. McAlester (19); 10. Stilwell (18); 11. Muskogee (8.5); 12. Memorial (6); 13. Holland Hall (1).



100-meter dash

1. Esther Udoumoh (Union), 12.85.

2. Sydney Scott (Booker T. Washington), 12.88.

3. Alyssia Lewis (BTW), 12.91.

4. Kristin Woldtvedt (Broken Arrow), 13.05.

5. Blair Koster (Bartlesville), 13.06.

6. Caitlin Cantrell (Jenks), 13.07.



200-meter dash

1. Kristin Woldtvedt (Broken Arrow), 26.40.

2. Debra Rogers (BTW), 26.92.

3. Caitlin Cantrell (Jenks), 27.05.

4. Olivia Crabtree (Broken Arrow), 27.32.

5. Tiana Humphrey (Owasso), 27.60.

6. Kailani Bagley (Jenks), 27.64.



400-meter dash

1. Shelley McGilbray (Broken Arrow), 59.17.

2. Mikeala Alwert (Owasso), 1:01.

3. Kaitlyn Monckton (Broken Arrow), 1:02.11.

4. Rachel Norman (Jenks), 1:02.77.

5. Lanise Davis (Union), 1:04.36.

6. Kylee Randall (Union), 1:04.57.



800-meter run

1. Jesse Martin (Jenks), 2:25.

2. Josie Buckner (Coweta), 2:27.71.

3. AJ Martin (Jenks), 2:27.75.

4. Ainsley Ibison (Broken Arrow), 2:29.32.

5. Haley Giessler (Owasso), 2:29.51.

6. Allene Michaels (Holland Hall), 2:31.



1,600-meter run

1. Grace Barber (Jenks), 5:09.

2. Sydney Lawrence (Stilwell), 5:12.

3. Madison Brown (Jenks), 5:25.

4. Ashley Barnes (Bartlesville), 5:33.

5. Rachel Buker (Jenks), 5:38.

6. Jessica Hembree (Tahlequah), 5:41.



3,200-meter run

1. Sydney Lawrence (Stilwell), 11:23.

2. Madison Brown (Jenks), 11:36.

3. Jessica Hembree (Tahlequah), 11:56.

4. Lauren Garrison (Jenks), 11:58.

5. Ashley Barnes (Bartlesville), 12:05.

6. Maddie Trost (Jenks), 12:07.



100-meter hurdles

1. Casey Jones (McAlester), 15.92.

2. Cydney Fogle (Broken Arrow), 16.00.

3. Elle Denyer (Bartlesville), 16.27.

4. Christie Terhune (Jenks), 16.28.

5. Michelle Sheppard (Broken Arrow), 17.45.

6. Shiane Williams (BTW), 17.59.



300-meter hurdles

1. Christie Terhune (Jenks), 45.91.

2. Cydney Fogle (Broken Arrow), 46.24.

3. Blair Koster (Bartlesville), 48.04.

4. Casey Jones (McAlester), 48.26.

5. Michelle Sheppard (Broken Arrow), 48.46.

6. Elrine Goosen (Union), 48.63.



400-meter relay

1. BTW, 49.99.

2. Union, 50.34.

3. Broken Arrow, 51.24.

4. Jenks, 51.31.

5. Muskogee, 51.68.

6. Owasso, 52.06.



800-meter relay

1. BTW, 1:45.10.

2. Jenks, 1:45.15.

3. Broken Arrow, 1:45.40.

4. Union, 1:48.

5. Tahlequah, 1:49.

6. Muskogee, 1:50.



1,600-meter relay

1. Broken Arrow, 4:05.

2. Jenks, 4:08.

3. Tahlequah, 4:14.62.

4. Union, 4:14.87.

5. BTW, 4:16.

6. Owasso, 4:23.



3,200-meter relay

1. Jenks, 9:47.

2. Union, 9:53.

3. Owasso, 10:19.

4. Broken Arrow, 10:22.

5. Tahlequah, 10:23.

6. McAlester, 10:47.



High jump

1. Imani Davis (Union), 5-02.

2. Emily Basks (Tahlequah), 5-00.

3. Ashlyn Ball (Jenks), 4-10.

3. Jordan Roach (Tahlequah), 4-10.

5. Tiffany Cochran (Tahlequah), 4-08.

5. Esther Udoumoh (Union), 4-08.

5. Amaya Christon (Union), 4-08.



Long jump

1. Esther Udoumoh (Union), 16-10.

2. Amaya Christon (Union), 16-05.5.

3. Faith Ihim (Memorial), 16-00.

4. Alli George (Tahlequah), 15-08.

5. Aaliyah Wilson (Muskogee), 15-06.75.

6. Raven Smith (BTW), 15-06.5.



Shotput

1. Taylor Jones (Broken Arrow), 37-03.

2. Savannah Waters (Owasso), 36-09.5.

3. Grace Flowers (Union), 33-03.5.

4. Nakia Smith (Bartlesville), 32-10.5.

5. Sydney McSlarrow (Coweta), 32-06.

6. Nikki Elliot (Coweta), 30-08.5.



Discus

1. Savannah Waters (Owasso), 132-08.

2. Montar Hummingbird (Coweta), 105-05.5.

3. Grace Flowers (Union), 104-00.5.

4. Taylor Jones (Broken Arrow), 103-07.

5. Madeline Layland (Union), 102-10.

6. Nikki Elliot (Coweta), 100-04.5.



Pole vault

1. Christian Lookout (BA), 10-00.

2. Shelby West (BA), 9-06.

3. Anna Dorrell (Owasso), 9-00.

4. Jennifer Williams (Owasso), 7-06.

4. Emily McLaughlin (McAlester), 7-06.

6. Savanna Bumpus (Muskogee), 7-00.

6. Haley Kimball (Coweta), 7-00.



=======================================



Boys

Team standings

1. Broken Arrow (152.75); 2. Jenks (149.75); 3. Union (140); 4. Tahlequah (51); 5. Booker T. Washington (47); 6. Bartlesville (31); 7. Coweta (25); 8. Memorial (16); 9. Sapulpa (14); 10. Owasso (11.5); 11. McAlester (7); 12. Muskogee (4); t13. Stilwell (2); t13. Edison (2); t13 Jenks B (2).



100-meter dash

1. Bryce Starks (Union), 10.85.

2. Warren Leak (BA), 11.20.

3. Arlando Johnson (BTW), 11.22.

4. Brett Tye (Jenks), 11.22.

5. Braden Calip (Jenks), 11.25.

6. Bryan Shannon (Union), 11.28.



200-meter dash

1. Bryce Starks (Union), 21.50.

2. Deondre Graham (Jenks), 21.74.

3. Kaleb Gibbs (BTW), 22.32.

4. Bryan Shannon (Union), 22.69.

5. Brett Tye (Jenks), 22.77.

6. Warren Leak (Broken Arrow), 22.79.



400-meter dash

1. Cre Moore (Broken Arrow), 48.66.

2. Chance Galloway (Memorial), 50.31.

3. Eric Jackson (Jenks), 50.39.

4. Gabe Johnson (Broken Arrow), 50.73.

5. Ben Fields (Union), 51.46.

6. Dillon Stoner (Jenks), 51.62.



800-meter run

1. Dallas Elmore (Jenks), 1:57.90.

2. Aaron Eversole (Tahlequah), 1:57.92.

3. Jacob Lee (Union), 1:58.

4. Kyle Roberts (Coweta), 2:01.20.

5. David Morrow (Edison), 2:01.30.

6. Noah Soap (Jenks), 2:03.



1,600-meter run

1. Mark Middleton (Union), 4:29.

2. Dallas Elmore (Jenks), 4:33.40.

3. Ara Poteete (Tahlequah), 4:33.67.

4. Garrett Morton (Broken Arrow), 4:36.

5. Coty Fox (Coweta), 4:38.

6. Chris Staub (Jenks), 4:40.



3,200-meter run

1. Chris Staub (Jenks), 9:52.

2. Josh Votruba (Union), 10:04.

3. William Ratliff (Jenks), 10:05.

4. Brandon Ellis (Sapulpa), 10:08.

5. Matthew Yanik (Jenks), 10:15.

6. Jacob Janzen (Jenks), 10:16.



110-meter hurdles

1. Antonio Escoe (BA), 15.63.

2. Durelle Davis (Jenks), 16.18.

3. Sammy Akem (BA), 16.47.

4. Jordan Brashear (Bartlesville), 16.93.

5. Mikal Teague (BTW), 17.48.

6. Jordan Smallwood (Jenks), 17.49.



300-meter hurdles

1. Antonio Escoe (Broken Arrow), 40.81.

2. Jordan Brashear (Bartlesville), 42.26.

3. Durelle Davis (Jenks), 42.37.

4. Caleb Elder (Broken Arrow), 42.69.

5. Mikal Teague (BTW), 43.09.

6. Eli Walker (Union), 43.28.



400-meter relay

1. Union, 42.86.

2. Broken Arrow, 42.91.

3. BTW, 43.06.

4. Jenks, 43.14.

5. Bartlesville, 44.54.

6. Muskogee, 44.69.



800-meter relay

1. Union, 1:27.

2. Jenks, 1:29.

3. Broken Arrow, 1:30.04.

4. BTW, 1:30.57.

5. Bartlesville, 1:32.

6. Tahlequah, 1:34.



1,600-meter relay

1. Broken Arrow, 3:24.

2. Jenks, 3:27.21.

3. BTW, 3:27.52.

4. Union, 3:29.

5. Coweta, 3:38.52.

6. Muskogee, 3:38.61.



3,200-meter relay

1. Tahlequah, 8:07.

2. Jenks, 8:08.26.

3. Union, 8:08.27.

4. Coweta, 8:17.

5. Broken Arrow, 8:33.

6. Owasso, 8:36.



High jump

1. Brandon Conrad (Tahlequah), 6-02.

2. Verdel Smith (Bartlesville), 6-00.

2. Tyler Guymon (Coweta), 6-00.

4. Kyler Thompson (McAlester), 5-10.

4. Jacob Hartsock (Bartlesville), 5-10.

6. Tim Gardenhigh (Broken Arrow), 5-08.

6. Damian Howard (Broken Arrow), 5-08.



Long jump

1. Kahlil Harper (Union), 21-06.5.

2. Chance Galloway (Memorial), 21-02.

3. Arlando Johnson (BTW), 20-10.5.

4. Cadin Pratt (McAlester), 20-07.

5. Farren Bradford (Union), 20-01.25.

6. Elijah Robles (Bartlesville), 20-01.



Shotput

1. Bo Farrow (Broken Arrow), 59-08.5.

2. Jacob Oakley (Jenks), 46-11.

3. Matt Looney (Broken Arrow), 46-08.5.

4. Mason Dossman (Sapulpa), 46-08.5.

5. Brent Girdner (Stilwell), 45-11.5.

6. Eric Garcia (Tahlequah), 44-11.



Discus

1. Bo Farrow (Broken Arrow), 169-09.5.

2. Chris Biddle (Union), 142-04.5.

3. Mason Dossman (Sapulpa), 139-06.

4. Sylas Sloan (Tahlequah), 136-10.5.

5. Dayton Buie (Broken Arrow) 134-05.5.

6. Derek Robinson (Jenks), 127-09.5.



Pole vault

1. Tommy Dial (Jenks), 15-05.

2. Stephen Haygood (Owasso), 13-06.

3. Auston Hanoch (Broken Arrow), 13-00.

3. Chase Snider (Broken Arrow), 13-00.

5. Thomas Young (Owasso), 12-06.

5. Seth Bird (Owasso), 12-06.

5. Austin Plank (Jenks), 12-06.

5. Dalton Fulps (Broken Arrow), 12-06.