Tahlequah Daily Press

January 13, 2013

Prep basketball scores

Results from Saturday


— BOYS BASKETBALL



Broken Bow 62, Poteau 58



Felt 48, Boise City 47



Pryor 63, Miami 50



Spiro 61, Oktaha 58



Warner 62, Okay 54



Watts 65, Oaks 54

Ada Tournament

Seventh Place



Durant 57, Duncan 44

Fifth Place



Sapulpa 60, Choctaw 39

Third Place



Shawnee 51, Ada 30

Championship



Stillwater 50, Ponca City 47

Anadarko Tournament

Seventh Place



El Reno 59, Star Spencer 52, OT

Fifth Place



Anadarko 56, Carl Albert 45

Third Place



Noble 62, Dallas Home School, Texas 53

Championship



OKC Storm 71, MacArthur 58

Arapaho Tournament



Arapaho/Butler 43, Sayre 39



Canute 40, Clinton JV 33



Chattanooga 54, Hooker 51



Cheyenne 54, Ft. Cobb-Broxton 51

Bedouin Shrine Tournament

Small School

Seventh Place



Santa Fe South 69, Graham 38

Third Place



Hulbert 69, Haskell 65

Seventh Place



Checotah 65, Tulsa (Nathan) Hale 58

Fifth Place



Tulsa Webster 55, Hilldale 53

Beggs Tournament

Seventh Place



Glenpool 42, Prague 35

Fifth Place



Rejoice Christian School 54, Morris 27

Third Place



Stilwell 72, Beggs 39

Championship



Victory Christian 58, Berryhill 46

Bethany Tournament



Bethany 44, Tecumseh 42



Harrah 52, Casady 43, OT



Millwood 64, Piedmont 55



Western Heights 58, Elgin 39

Bethel Tournament

Seventh Place



Bridge Creek 54, Little Axe 38

Fifth Place



Perkins-Tryon 34, Newcastle 33

Third Place



Seminole 54, Bethel 47

Big Pasture Tournament



Temple 49, Grandfield 28

Third Place



Cache JV 51, Waurika 44

Championship



Big Pasture 45, Indiahoma 38

Black Diamond Tournament

Fifth Place



Dibble 47, Elmore City 40

Third Place



Apache 65, Central High 62

Championship



Sterling 52, Velma-Alma 48

Bricktown Bash



OKC Classen Adv. 37, Seeworth Academy 32



Oklahoma Centennial 86, Crooked Oak 70

Bristow Tournament



Tulsa Rogers 71, Broken Arrow JV 67

Third Place



Cushing 47, Bristow 36

Championship



Okemah 69, Metro Christian 56

Carnegie Tournament

Fifth Place



Anadarko JV 53, Hobart 39

Third Place



Elk City 39, Carnegie 37

Championship



Frederick 45, Snyder 43

Cherokee Tournament

Seventh Place



Aline-Cleo 50, Kremlin-Hillsdale 43

Fifth Place



Deer Creek 52, Covington-Douglas 44

Third Place



Burlington 41, Buffalo 31

Championship



Pond Creek-Hunter 50, Cherokee 41

Chickasha Tournament

Seventh Place



OKC Storm 84, Chickasha JV 62

Third Place



Cache 58, Chickasha 45

Chisholm Tournament (Wheat Capital)



Alva 43, Blackwell 37, OT

Seventh Place



Pioneer-Pleasant Vale 66, Guymon 60

Fifth Place



Perry 58, Chisholm 52

Davenport Tournament



Agra 55, Depew 51



Davenport 44, Butner 42



Mounds 63, Paden 41



Olive 53, Oilton 49

Earlsboro Tournament

Seventh Place



Sasakwa 55, Maysville 49

Fifth Place



Maud 66, Earlsboro 53

Third Place



Varnum 59, Vanoss 51

Championship



Glencoe 99, Asher 68

Fargo Tournament

Seventh Place



Freedom 54, Buffalo JV 22

Third Place



Fort Supply 70, Balko 59

Championship



Fargo 57, Tyrone 31

Henryetta-Wilson Tournament

Fifth Place



Wilburton 38, Savanna 25

Third Place



Eufaula 51, Okmulgee 34

Championship



Weleetka 60, Henryetta 32

Hinton Invitational Tournament

Seventh Place



Amber-Pocasset 65, Harding Charter Prep 60

Fifth Place



Christian Heritage Academy 66, Crossings Christian Academy 61

Third Place



Lookeba-Sickles 51, Hammon 42

Championship



Hinton 79, Luther 57

Kingston Tournament

Fifth Place



Silo 53, Tishomingo 25

Third Place



Kingston 59, Madill 44

Championship



Atoka 46, Latta 42

Konawa Tournament

Fifth Place



Tuttle 52, Strother 48

Third Place



Lexington 59, Oklahoma Sky 52

Championship



Dale 57, Konawa 42

Lindsay Tournament

Seventh Place



Lindsay 60, OKC Knights 45

Fifth Place



Purcell 44, Pauls Valley 20

Third Place



Mount St. Mary 49, Weatherford 38

Championship



Blanchard 53, Plainview 51

Locust Grove Tournament



Keys (Park Hill) 56, Westville 41

Fifth Place



Adair 50, Chouteau-Mazie 43

Championship



Ketchum 59, Locust Grove 54

Lone Grove Tournament

Seventh Place



Lone Grove 79, Comanche 63

Fifth Place



Marlow 63, Talihina 60

Third Place



Washington 77, Idabel 73

Championship



Hugo 70, Walters 65, OT

Longhorn Classic Tournament

Consolation



Stratford JV 56, Paoli 52

Third Place



Cement 47, Alex 43

Championship



Stratford 89, Fox 53

Marietta Tournament

Fifth Place



Caddo 55, Davis 50

Third Place



Dickson 49, Colbert 48

Championship



Marietta 43, Sulphur 40

McGuinness Tournament

Seventh Place



Yukon 52, OKC Northwest 49

Fifth Place



Norman 58, Deer Creek 44

Third Place



Norman North 64, Guthrie 59

Championship



McGuinness 56, Edmond North 42

Merritt Classic Tournament

Seventh Place



Arnett 50, Granite 30

Fifth Place



Mangum 46, Navajo 37

Third Place



Calumet 59, Hydro-Eakly 41

Championship



Merritt 50, Hollis 33

Morrisson Tournament

Seventh Place



Afton 52, Copan 45, OT

Fifth Place



Morrison 60, Frontier 58, OT

Third Place



Tonkawa 57, Southwest Covenant 52

Mulhall-Orlando (M-O) Tournament

Fifth Place



Waukomis 57, Dover 52

Third Place



Mulhall-Orlando 53, Wichita Home School, Kan. 44

Championship



Coyle 53, Garber 42

Oil Center Tournament

Seventh Place



Canton 58, Waynoka 27

Fifth Place



Turpin 42, Sharon-Mutual 32

Third Place



Beaver 43, Shattuck 36

Championship



Forgan 71, Mooreland 59

Oologah Tournament



Dewey 56, Catoosa 48



Wagoner 62, Oologah 56

Seventh Place



Lincoln Christian 51, Sequoyah-Claremore 46

Championship



Fort Gibson 60, Inola 50

Pitt 8 Conference Tournament



Pittsburg 50, Calvin 46

Third Place



Braggs 68, Soper 67, OT

Championship



Haileyville 52, Wilson-Henryetta 45

Putnam City Schools Tournament

Seventh Place



Putnam North 74, John Marshall 62

Fifth Place



Union 48, Lawton 38

Third Place



Putnam City 53, Putnam West 43

Championship



Midwest City 68, Eisenhower 47

Ripley Tournament



Quapaw 66, Newkirk 55

Seventh Place



Ripley 56, Liberty 42

Third Place



Preston 69, Oklahoma Bible 62

Championship



Yale 53, Chandler 51

Rock Island Conference Tournament

Fifth Place



LeFlore 51, Clayton 35

Sequoyah County Tournament

Third Place



Central High 39, Vian 38

Championship



Roland 74, Muldrow 63

Shrine Tournament



Porter Consolidated 57, Summit Christian 54



Sequoyah Tahlequah 74, McAlester 58

Skiatook Tournament

Seventh Place



Vinita 65, Collinsville 51

Fifth Place



Southmoore 47, Sand Springs 32

Third Place



Bishop Kelley 71, Skiatook 62, OT

Championship



Owasso 84, NOAH 78

Stroud Tournament

Fifth Place



Mannford 53, Holland Hall 38

Third Place



Oklahoma Christian School 56, Wewoka 49

Championship



OKC Northeast 37, Stroud 31

Three Rivers Tournament

Seventh Place



Cashion 54, Minco 47

Fifth Place



Okeene 53, Watonga 52

Third Place



Thomas Fay Custer 59, Okarche 56

Championship



Crescent 54, Hennessey 39

Tushka Tournament



Stringtown 45, Moyers 34

Third Place



Antlers 45, Wright City 35

Championship



Boswell 53, Tushka 37

Ward Center Classic



Cimarron 62, Leedey 53



Laverne 66, Drummond 62



Seiling 66, Texhoma 43



Vici 44, Burns Flat-Dill City 43

Webbers Falls Festival

Fifth Place



Webbers Falls 51, Porum 35

Wheat Capital Tournament



Fairview 44, Kingfisher 42

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Bethel Tournament

Championship



Heritage Hall vs. Byng, ppd. to Jan 17.

Morrisson Tournament

Championship



Kiefer vs. Pawnee, ccd.

GIRLS BASKETBALL



Felt 48, Boise City 47



Miami 46, Pryor 33



Poteau 51, Broken Bow 48

Ada Tournament

Seventh Place



Ponca City 47, Durant 15

Fifth Place



Stillwater 44, Ada 42

Third Place



Choctaw 31, Edmond Memorial 28

Championship



Shawnee 45, Norman North 36

Anadarko Tournament



Altus 52, Star Spencer 51



Anadarko 62, Southmoore 50



OKC Storm 75, El Reno 44

Seventh Place



Lawton 66, Noble 35

Arapaho Tournament



Chattanooga 52, Arapaho/Butler 28



Cheyenne 54, Ft. Cobb-Broxton 51



Clinton JV 56, Canute 51, 2OT



Hooker 47, Sayre 43, 2OT

Bedouin Shrine Tournament

Large School

Seventh Place



Tulsa (Nathan) Hale 65, Checotah 54

Fifth Place



Tulsa Webster 36, Coweta 27

Third Place



Hilldale 51, McAlester 44

Championship



Muskogee 68, Enid 66

Small School

Fifth Place



Haskell 61, Porter Consolidated 38

Third Place



Sequoyah Tahlequah 45, Hulbert 37

Championship



Spiro 62, Oktaha 60, OT

Beggs Tournament

Seventh Place



Rejoice Christian School 44, Glenpool 43

Fifth Place



Morris 55, Beggs 45

Third Place



Berryhill 59, Prague 51, OT

Championship



Victory Christian 56, Stilwell 28

Bethany Tournament



Bethany 66, Elgin 56

Seventh Place



Tecumseh 45, Western Heights 32

Third Place



Piedmont 54, Harrah 53

Championship



Millwood 53, Deer Creek 47

Bethel Tournament



Bridge Creek 53, Bethel 47

Seventh Place



Little Axe 47, Word of Life, Kan. 32

Fifth Place



Newcastle 44, Seminole 24

Big Pasture Tournament

Third Place



Temple 38, Grandfield 25

Championship



Indiahoma 42, Big Pasture 36

Black Diamond Invitational

Fifth Place



Apache 45, Dibble 32

Third Place



Velma-Alma 51, Central High 29

Championship



Sterling 54, Rush Springs 42

Bricktown Bash Tournament

Fifth Place



Douglass 58, Seeworth Academy 19

Third Place



Casady 45, Crooked Oak 24

Championship



Oklahoma Centennial 41, OKC Classen Adv. 38

Bristow Tournament

Fifth Place



Cushing JV 33, Bristow JV 17

Third Place



Metro Christian 49, Tulsa Rogers 42

Championship



Okemah 52, Bristow 46

Carnegie Invitational Tournament

Fifth Place



Carnegie 45, Frederick 36

Third Place



Snyder 41, Hobart 35

Championship



Elk City 51, Clinton 43

Cherokee Tournament



Buffalo 53, Aline-Cleo 30

Seventh Place



Buffalo 53, Aline-Cleo 30

Fifth Place



Kremlin-Hillsdale 48, Covington-Douglas 35

Third Place



Deer Creek-Lamont 67, Cherokee 40

Championship



Pond Creek-Hunter 57, Burlington 45

Chickasha Tournament

Seventh Place



John Marshall 70, Duncan 35

Fifth Place



Cache 56, Moore 32

Third Place



Guthrie 48, Chickasha 43

Championship



Putnam City 39, MacArthur 25

Chisholm Tournament (Wheat Capital)

Seventh Place



Pioneer-Pleasant Vale 59, Guymon 54

Fifth Place



Blackwell 57, Perry 42

Third Place



Kingfisher 47, Chisholm 38

Championship



Fairview 51, Alva 34

Crooked Oak Tournament



Oklahoma Centennial 41, OKC Classen Adv. 38

Davenport Tournament



Davenport 61, Agra 46



Mounds 42, Butner 27



Olive 38, Depew 30



Paden 42, Oilton 39

Earlsboro Tournament

Seventh Place



Maud 41, Maysville 24

Fifth Place



Asher 60, Vanoss 34

Third Place



Glencoe 55, Sasakwa 54

Championship



Earlsboro 58, Varnum 47

Fargo Tournament

Seventh Place



Freedom 41, Texhoma JV 27

Fifth Place



Fort Supply 46, Tyrone 40

Third Place



Cheyenne JV 54, Gage 39

Championship



Balko 61, Fargo 25

Henryetta-Wilson Tournament

Fifth Place



Weleetka 44, Okmulgee 28

Third Place



Wilburton 49, Savanna 45, OT

Championship



Eufaula 61, Henryetta 51

Hinton Invitational Tournament

Seventh Place



Luther 40, Hammon J.V. 36

Fifth Place



Harding Charter Prep 53, Crossings Christian Academy 45

Third Place



Christian Heritage Academy 52, Lookeba-Sickles 35

Championship



Amber-Pocasset 48, Hinton 32

Kingston Tournament

Fifth Place



Atoka 36, Silo 35

Third Place



Madill 42, Kingston 40

Championship



Tishomingo 42, Latta 37

Konawa Tournament

Fifth Place



Holdenville 57, Wetumka 38

Third Place



Tuttle 39, Konawa 17

Championship



Dale 53, Lexington 23

Lindsay Tournament



Plainview 61, Lindsay 60

Seventh Place



Pauls Valley 57, OKC Knights 21

Fifth Place



Blanchard 57, Purcell 55

Championship



Weatherford 42, Mount St. Mary 38

Locust Grove Tournament

Fifth Place



Keys (Park Hill) 86, Salina 60

Third Place



Locust Grove 55, Grove 39

Championship



Adair 49, Ketchum 43

Lone Grove Tournament

Seventh Place



Idabel 36, Comanche 30

Fifth Place



Talihina 50, Lone Grove 42

Third Place



Hugo 70, Walters 65

Championship



Washington 40, Marlow 28

Longhorn Classic Tournament

Consolation



Ninnekah 54, Paoli 44

Seventh Place



Fox 32, Stratford JV 29

Third Place



Alex 51, Empire 47, OT

Championship



Stratford 41, Cement 36

Marietta Tournament

Fifth Place



Dickson 51, Healdton 48

Third Place



Dallas Home School, Texas 58, Marietta 33

Championship



Davis 45, Caddo 44, OT

Merritt Classic Tournament

Seventh Place



Hollis 48, Granite 23

Fifth Place



Mangum 44, Arnett 37

Third Place



Merritt 54, Calumet 51



Navajo 49, Hydro-Eakly 30

Mike Kerr Classic

Third Place



Morrison 49, Afton 40

Morrison Tournament

Seventh Place



Southwest Covenant 52, Tonkawa JV 51

Fifth Place



Kiefer 50, Copan 26

Championship



Frontier 48, Pawnee 47

Moss Tournament

Fifth Place



Allen 56, Stuart 44

Championship



Dewar 54, Kiowa 38

Mulhall-Orlando Tournament

Fifth Place



Dover 44, Shidler 18

Third Place



Waukomis 51, Coyle 33

Championship



Garber 61, Wichita Home School, Kan. 57

Oil Center Tournament

Seventh Place



Waynoka 38, Turpin 29

Fifth Place



Sharon-Mutual 57, Canton 20

Third Place



Forgan 49, Beaver 47

Championship



Mooreland 44, Shattuck 31

Oologah Tournament

Seventh Place



Wagoner 57, Dewey 46

Fifth Place



Inola 55, Lincoln Christian 41

Third Place



Catoosa 41, Sequoyah-Claremore 37

Championship



Fort Gibson 43, Oologah 38

Pitt 8 Conference Tournament

Fifth Place



Wilson-Henryetta 50, Haileyville 34

Third Place



Braggs 55, Hanna 51

Championship



Pittsburg 53, Soper 43

Ripley Tournament

Seventh Place



Yale 46, Liberty 32

Fifth Place



Oklahoma Bible 39, Chandler 32

Third Place



Quapaw 56, Newkirk 50

Championship



Ripley 54, Preston 43

Rock Island Tournament

Third Place



Kinta 44, Whitesboro 30

Sequoyah County Tournament

Third Place



Vian 45, Gans 39

Championship



Roland 54, Muldrow 50

Shriners Tournament



Summit Christian 68, Graham 31

Skiatook Tournament

Seventh Place



NOAH 40, Skiatook 27

Fifth Place



Sand Springs 44, Bishop Kelley 35

Third Place



Broken Arrow 58, Owasso 49

Championship



Edmond Santa Fe 53, Vinita 35

Stroud Tournament

Fifth Place



Jones 41, Oklahoma Christian School 37

Third Place



Stroud 47, Mannford 24

Championship



OKC Northeast 57, Holland Hall 44

Three Rivers Tournament

Seventh Place



Watonga 60, Crescent 39

Fifth Place



Okeene 49, Minco 46

Third Place



Hennessey 61, Cashion 49

Championship



Thomas Fay Custer 51, Okarche 50

Tushka Tournament



Boswell 45, Calera 35



Hartshorne 42, Tushka 41

Championship



Antlers 31, Wright City 16

Ward Center Classic



Cimarron 37, Drummond 29



Laverne 43, Burns Flat-Dill City 35, OT



Leedey 39, Seiling 31



Vici 43, Texhoma 33

Webbers Falls Festival

Fifth Place



Porum 47, Watts 31

Third Place



Okay 51, Webbers Falls 44

Championship



Midway 49, Oaks 37

Westmoore Tournament

Seventh Place



Westmoore 43, Norman 40

Fifth Place



Eisenhower 42, Mustang 36

Third Place



Carl Albert 39, Sapulpa 33

Championship



Booker T. Washington 45, Putnam North 39