Tahlequah Daily Press

January 24, 2014

Prep basketball scoreboard

Scores from Thursday


— BOYS BASKETBALL

Altus Tournament



Eisenhower 94, Chickasha 54



MacArthur 93, Altus 82, OT

Buffalo Tournament



Beaver 53, Fort Supply 36



Forgan 80, Fargo 27



Laverne 80, Buffalo 62



Shattuck 42, Vici 31

Caddo County Tournament



Binger-Oney 65, Gracemont 55



Carnegie 46, Hinton 43

Cashion County Line Tournament



Morrison 72, Watonga 66



Oklahoma Christian School 49, Coyle 44

Cherokee Strip Conference Tournament



Burlington 47, Lomega 17



Cherokee 38, Timberlake 26



Kremlin-Hillsdale 38, Deer Creek-Lamont 36



Medford 45, Ringwood 42

Deer Creek Bruce Gray Tournament



Mustang 80, OKC Northeast 64



Putnam North 66, Westmoore 42

Frontenac Tournament



Douglass 92, Frontenac, Kan. 61

Glencoe Tournament



Glencoe 85, Woodland 29

Healdton Tournament



Wilson 51, Wayne 46

Heart of Oklahoma Tournament



Sulphur 56, Mount St. Mary 47

Jay Tournament



Sequoyah Tahlequah 81, Locust Grove JV 25

John Nobles Tournament



Moore 62, Lawton 58



Southmoore 63, Tahlequah 30

Kiefer Tournament



Hulbert 82, Oaks 57

Kingfisher Tournament



Chisholm 63, Bethany 51



Heritage Hall 71, Okarche 44

MC-6 Tournament



Valliant 44, Rattan 40

Mounds Tournament



Haskell 92, Porter Consolidated 40



Okay 55, Mounds 49



Summit Christian 60, Oktaha 47

NEO Tournament



Braggs 71, Quapaw 60



Guthrie 64, Miami 58

North Country Tournament (NOC)



Pawnee 54, Blackwell 45

Okeene Tournament



Fairview 64, Geary 29



Hennessey 61, Crossings Christian School 41



Okeene 60, Sharon-Mutual 31



Oklahoma Bible 67, Canton 39

Old Fort Classic



Inola 66, Fort Gibson 57

Paden Tournament



Weleetka 58, Paden 22

Shawnee Tournament



Stillwater 72, Shawnee 65, 3OT

Skeltur Conference Tournament



Drummond 49, Pond Creek-Hunter 48



Pioneer-Pleasant Vale 62, Cimarron 43

Stephens County Tournament



Comanche 53, Marlow 47

Texhoma Tournament



Balko 33, Tyrone 24



Boise City 58, Goodwell 46



Hooker 41, Turpin 33



Texhoma 63, Hardesty 17

Tipton Tournament



Tipton 79, Waurika 40

Tishomingo Tournament



Kingston 46, Tishomingo 37

Tri-County Tournament



Hobart 59, Cordell 42



Hollis 69, Riverside 67

GIRLS BASKETBALL



Cyril 42, Binger-Oney 32



Hinton 37, Gracemont 30



Welch 53, Tyro Community Christian, Kan. 37

Buffalo Tournament



Beaver 46, Laverne 36



Forgan 59, Fargo 52



Shattuck 67, Beaver JV 16



Vici 61, Buffalo 54

Cashion County Line Tournament



Community Christian 50, Morrison 43

Cherokee Strip Tournament



Burlington 48, Kremlin-Hillsdale 29



Cherokee 43, Deer Creek-Lamont 39



Lomega 80, Ringwood 34



Timberlake 59, Medford 21

Comanche Tournament



Cache 73, Sterling 64



Elgin 47, Chattanooga 25



Fletcher 27, Walters 22



Indiahoma 59, Geronimo 43

Deer Creek Bruce Gray Tournament



MacArthur 49, Enid 45

Glencoe Tournament



Glencoe 74, Southwest Covenant 41

Heart of Oklahoma Tournament



Anadarko 79, Mustang JV 13



Mount St. Mary 70, Lone Grove 31

Interstate Classic



Coffeyville, Kan. 63, Tulsa (Nathan) Hale 40



Rose Hill, Kan. 67, Wright Christian 12

Jay Tournament



Sequoyah Tahlequah 57, Westville 30

John Nobles Tournament



Choctaw 58, Lawton 34



Moore 66, Tahlequah 55

Kiefer Tournament



Depew 57, Hulbert 52

Kingfisher Tournament



Chisholm 60, Bethany 40



Okarche 79, Clinton 40

LeFlore County Tournament



Poteau 49, Panama 46



Spiro 61, Howe 51

MC-6 Tournament



Eagletown 36, Smithville 34, OT

Mounds Tournament



Ketchum 70, Porter Consolidated 29



Oktaha 51, Okay 39

NEO Tournament



Bluejacket 51, Braggs 36



Miami 51, Roland 24

North County Invitational



Pawnee 40, Mannford 34

Okeene Tournament



Fairview 53, Geary 8



Hennessey 76, Crossings Christian School 29



Okeene 62, Canton 25



Sharon-Mutual 69, Oklahoma Bible 32

Old Fort Classic



Muldrow 55, Keys (Park Hill) 46

Porum Tournament



Midway def. Panola, forfeit



Porum 48, Warner 44



Quinton 50, Keota 26

Shawnee Tournament



Shawnee 72, OKC Southeast 47



Stillwater 40, Ardmore 34

Skeltur Conference Tournament



Pioneer-Pleasant Vale 47, Garber 23



Pond Creek-Hunter 75, Covington-Douglas 19

Stephens County Tournament



Velma-Alma 56, Ryan 36

Texhoma Tournament



Balko 33, Tyrone 24



Boise City 58, Goodwell 46



Hooker 73, Turpin 16



Texhoma 77, Hardesty 32

Tipton Tournament



Big Pasture 53, Temple 40



Granite 43, Tipton 41



Waurika 46, Davidson 25

Tishomingo Tournament



Tishomingo 53, Marietta 26

Tri-County Tournament



Cordell 62, Snyder 30



Sayre 49, Hobart 31