Tahlequah Daily Press

January 25, 2014

Prep basketball scoreboard

Scores from Friday


— BOYS BASKETBALL



Hartshorne 55, Wilburton 31



Holland Hall 58, FW Country Day, Texas 36



Hugo 48, Durant 45



Maysville 60, Paoli 35



Red Oak 64, Kinta 44

66 Conference Tournament



Meeker 52, Chandler 50



Prague 50, Holdenville 42

Altus Tournament



Altus 44, Duncan 41



Dallas Home School, Texas 79, Chickasha 63



Eisenhower 83, Oklahoma Centennial 35



HCYA, Texas 77, MacArthur 71

Bi-County Tournament



Arnett 79, Mooreland 60



Erick 36, Cheyenne 24



Hammon 56, Duke 36



Merritt 62, Seiling 49

Bowlegs Tournament



Sasakwa 62, Bowlegs 42



Wanette 49, Maud 45

Bryan County Tournament



Silo 57, Boswell 27



Tushka 49, Rock Creek 35

Buffalo Tournament



Fargo 60, Vici 54



Forgan 64, Shattuck 36



Fort Supply 53, Buffalo 50



Laverne 75, Beaver 60

Caddo County Tournament



Cyril 59, Lookeba-Sickles 42



Ft. Cobb-Broxton 74, Apache 48

Caney Valley Tournament



Oklahoma Union 56, Chelsea 53, OT



Sperry 71, Nowata 55

Cashion County Line Tournament



Cashion 78, Crescent 73



Community Christian 49, Ponca City JV 30



Oklahoma Christian School 68, Morrison 28



Watonga 66, Coyle 51

Catoosa Port City Classic



Catoosa 66, Claremore 65, OT



Grove 61, Sequoyah-Claremore 59



Verdigris 62, Cascia Hall 46



Victory Christian 62, Skiatook 36

Checotah Tournament



Checotah 49, Wagoner 42



Eufaula 46, Sallisaw 36



Hilldale 61, Madill 55

Cherokee Strip Conference Tournament



Burlington 32, Medford 30



Cherokee 41, Kremlin-Hillsdale 32



Deer Creek-Lamont 35, Timberlake 33



Ringwood 53, Lomega 31

Coffeyville Tournament

Consolation Semifinal



Parsons, Kan. 61, Wright Christian 34

Semifinal



Wichita Defenders, Kan. 77, Save Our Youth Academy 61

Comanche County Tournament



Cache 70, Walters 62



Elgin 47, Geronimo 41



Fletcher 44, Chattanooga 38



Sterling 46, Indiahoma 24

Deer Creek Bruce Gray Tournament



Edmond Memorial 59, Deer Creek 40



Mustang 87, Putnam North 66



Western Heights 58, Yukon 41



Westmoore 64, OKC Northeast 57

Frontenac Tournament

Semifinal



Douglass 81, Prairie View, Kan. 48

Glencoe Tournament



Glencoe 74, Newkirk 51



Hominy 63, Olive 50



Southwest Covenant 57, Woodland 45



Yale 65, Luther 48

Grady County Tournament



Minco 39, Dibble 37



Oklahoma Christian Academy 45, Alex 44

Healdton Tournament



Fox 48, Ringling 27



Thackerville 57, Wayne 51



Wynnewood 49, Turner 28

Jay Tournament



Broken Bow 60, Jay 46



Providence High School, Ark. 64, Locust Grove JV 40



Sequoyah Tahlequah 67, Kansas 50



Westville 47, Colcord 43

John Nobles Tournament



Lawton 71, Tahlequah 59



Moore 65, Southmoore 59

John Nobles Tournament



OKC Northwest 55, Ponca City 49

Jones Tournament



Elk City 72, John Marshall 58



Harrah 77, Lindsay 48



Jones 51, Perry 32



Weatherford 67, Tecumseh 61

Kiefer Tournament



Kellyville 56, Drumright 55



Kiefer 72, Hulbert 57



Oaks 53, Hanna 48

Kingfisher Tournament



Bethany 44, Clinton 39



Kingfisher 59, Heritage Hall 48

Kingfisher Tournament



Okarche 68, McLoud 43

Kingfisher Tournament



Piedmont 73, Chisholm 44

LeFlore County Tournament



Howe 56, Poteau 50



Pocola 68, Heavener 49



Spiro 56, Talihina 47

Little Axe Tournament



Capitol Hill 68, Santa Fe South 47



Christian Heritage Academy 67, OKC U.S. Grant 48



Harding Charter Prep 62, Plainview 49



Little Axe 51, Lexington 43

MC-6 Tournament



Ft. Towson 53, Battiest 43

Mounds Tournament



Glenpool 61, Okay 48



Haskell 70, Summit Christian 61



Ketchum 66, Mounds 35



Oktaha 72, Porter Consolidated 31

NEO Tournament



Bluejacket 63, Fairland 41



Cave Springs 68, Watts 62



Quapaw 75, Tyro Community Christian, Kan. 42



Welch 61, Braggs 50

Newcastle Tournament



Bethel 64, OKC Classen Adv. 22

North County Invitational



Blackwell 74, Frontier 27



Pawnee 50, Mannford 42



Tonkawa 76, Guymon 69, 2OT

Okeene Tournament



Canton 80, Sharon-Mutual 58



Crossings Christian School 63, Geary 31



Fairview 38, Hennessey 37



Okeene 35, Oklahoma Bible 33

Old Fort Classic



Bishop Kelley 69, Keys (Park Hill) 46



Oologah 64, Muldrow 44

Paden Tournament



Carney 70, Prue 38



Paden 55, Graham 53



Union City 63, Mason 42



Weleetka 65, Agra 29

Pitt 8 Conference Tournament



Canadian 55, Pittsburg 27

Pottawatomie County Tournament



Earlsboro 60, Allen 50

Pryor Tournament



Berryhill 53, Pryor 49



Locust Grove 54, Adair 40

Purcell Tournament



Anadarko 55, Purcell 50, OT



Byng 61, Bridge Creek 41



Mount St. Mary 65, Lone Grove 45



Tuttle 55, Sulphur 34

Shawnee Tournament



Norman North 62, El Reno 53



OKC Southeast 63, Choctaw 58



Shawnee 59, Coweta 40



Stillwater 60, Sapulpa 52

Stephens County Tournament



Ryan 52, Empire 37

Texhoma Tournament



Boise City 53, Hooker 49



Texhoma 64, Balko 46



Turpin 45, Goodwell 35



Tyrone 57, Hardesty 17

Tipton Tournament



Temple 55, Blair 49, OT



Tipton 86, Big Pasture 51

Tishomingo Tournament



Atoka 72, Pauls Valley 48



Latta 50, Kingston 38



Marietta 53, Dickson 29



Tishomingo 52, Davis 50

Titan Classic



Bartlesville 51, Norman 48



Star Spencer 65, Branson, Mo. 61

Tri-County Tournament



Mangum 50, Sayre 41



Snyder 54, Navajo 52, OT

GIRLS BASKETBALL



Destiny Christian 65, Liberty Academy 51



Hockaday School, The, Texas 59, Casady 32



Holland Hall 60, FW Country Day, Texas 51



Hugo 69, Durant 34



Red Oak 63, Kinta 17



Stratford 40, Vanoss 35



Wilburton 52, Hartshorne 41

66 Conference Tournament



Meeker 55, Stroud 52



Perkins-Tryon 48, Okemah 40

Bi-County Tournament



Arnett 61, Duke 57



Cheyenne 36, Hammon 22



Merritt 50, Mooreland 26



Seiling 51, Erick 41

Bryan County Tournament



Caddo 60, Tushka 16



Colbert 53, Silo 30

Buffalo Tournament



Buffalo 63, Laverne 60



Fargo 43, Beaver JV 20



Shattuck 50, Forgan 49



Vici 40, Beaver 34

Caddo County Tournament



Apache 45, Carnegie 37



Ft. Cobb-Broxton 40, Lookeba-Sickles 33

Caney Valley Tournament



Nowata 30, Barnsdall 29



Sperry 58, Liberty 28

Cashion County Line Tournament



Cashion 67, Oklahoma Centennial 38



Coyle 51, Community Christian 48



Morrison 48, Oklahoma Christian School 29



Watonga 54, Crescent 30

Catoosa Port City Classic



Cascia Hall 59, Catoosa 48



Skiatook 54, Sequoyah-Claremore 37



Verdigris 61, Grove 28



Victory Christian 33, Claremore 29

Checotah Tournament



Eufaula 37, Bristow 34



Madill 36, Wagoner 31



Sallisaw 49, Checotah 37



Vian 47, Hilldale 40

Cherokee Strip Conference Tournament



Burlington 29, Timberlake 26



Deer Creek-Lamont 48, Ringwood 33



Kremlin-Hillsdale 48, Medford 42



Lomega 56, Cherokee 38

Deer Creek Bruce Gray Tournament



Deer Creek 51, MacArthur 26



Enid 58, Putnam West 17



Mustang 59, McGuinness 50



Putnam North 45, Edmond Memorial 44

Dewey County Tournament



Dewey 26, Rejoice Christian School 19

Frontenac Tournament

Semifinal



Webb City, Mo. 93, OKC Classen Adv. 64

Glencoe Tournament



Glencoe 65, Luther 61



Newkirk 51, Woodland 37



Southwest Covenant 56, Olive 25



Yale 27, Hominy 21

Grady County Tournament



Dibble 41, Verden 22



Minco 48, Ninnekah 45

Healdton Tournament



Turner 60, Wynnewood 34



Wayne 46, Healdton 43



Wilson 43, Thackerville 15

Jay Tournament



Broken Bow 56, Westville 31



Jay 48, Owasso JV 25



Memorial 45, Kansas 35



Sequoyah Tahlequah 58, Colcord 26

Jenks Tournament



Tulsa East Central 36, Sapulpa 27

John Nobles Tournament



Choctaw 65, Moore 43



Eisenhower 44, Ponca City 26



Lawton 58, Tahlequah 54



Muskogee 50, Southmoore 40

Jones Tournament



Elk City 44, Jones 42



Harrah 53, Lindsay 30



Perry 47, John Marshall 41



Tecumseh 55, Del City JV 17

Kiefer Tournament



Drumright 55, Kellyville 49



Hulbert 58, Hanna 42



Kiefer 37, Oaks 26



Ripley 37, Depew 28

Kingfisher Tournament



Bethany 53, Clinton 51



Okarche 66, Chisholm 42



Piedmont 58, Heritage Hall 50, OT

LeFlore County Tournament



Arkoma 69, Heavener 40

Little Axe Tournament



Christian Heritage Academy 44, Santa Fe South 30



Duncan 34, OKC U.S. Grant 33



Lexington 38, Little Axe 37



Plainview 79, Harding Charter Prep 33

MC-6 Tournament



Valliant 54, Battiest 35

Mounds Tournament



Glenpool 50, Oktaha 39



Haskell 51, Porter Consolidated 20



Ketchum 62, Summit Christian 38



Mounds 35, Okay 24

NEO Tournament



Diamond, Mo. 41, Tulsa Rogers 28



Salina 63, Afton 37



Southwest (Washburn), Mo. 33, Quapaw 16



Wyandotte 54, Watts 29

Newcastle Tournament



Blanchard 56, Yukon JV 27



Newcastle 70, Noble 27



Westmoore 49, Bethel 30

North County Invitational



Alva 45, Pawnee 27



Blackwell 63, Guymon 42



Cleveland 45, Mannford 43



Tonkawa 58, Frontier 46

Okeene Tournament



Crossings Christian School 59, Canton 50



Fairview 50, Sharon-Mutual 47



Hennessey 28, Okeene 26



Oklahoma Bible 47, Geary 26

Old Fort Classic



Inola 50, Bishop Kelley 43



Oologah 48, Stilwell 45

Paden Tournament



Carney 46, Graham 25



Mason 41, Agra 31



Paden 41, Prue 11



Weleetka 47, Union City 30

Pitt 8 Conference Tournament



Haileyville 48, Crowder 39

Pottawatomie County Tournament



Wetumka 40, Wellston 34

Pryor Tournament



Adair 49, Locust Grove 39



Berryhill 38, Pryor 27

Purcell Tournament



Anadarko 60, Bridge Creek 38



Lone Grove 44, Byng 40



Mount St. Mary 60, Purcell 27



Tuttle 53, Mustang JV 27

Shawnee Tournament



McAlester 46, OKC Northwest 38



OKC Southeast 59, Ardmore 29



Shawnee 68, Stillwater 37



Tulsa Edison 51, El Reno 47

Stephens County Tournament



Central 45, Empire 30



Marlow 49, Frederick 45

Texhoma Tournament



Balko 44, Texhoma 42



Goodwell 51, Turpin 27



Tyrone 47, Hardesty 34

Tipton Tournament



Blair 32, Granite 28



Temple 47, Davidson 28



Tipton 63, Olustee 18



Waurika 51, Big Pasture 46

Tishomingo Tournament



Dickson 30, Marietta 28



Latta 41, Davis 33



Pauls Valley 58, Kingston 45



Tishomingo 40, Atoka 37

Titan Classic



Bartlesville 51, Norman 48



Carl Albert 39, Millwood 31



Del City 69, Star Spencer 33



Putnam City 64, Capitol Hill 14

Tri-County Tournament



Mangum 40, Hollis 20



Riverside 53, Navajo 46