Tahlequah Daily Press

February 15, 2014

Prep basketball scoreboard

Scores from Friday


— BOYS BASKETBALL



Alva 42, Pioneer-Pleasant Vale 38, OT



Antlers 51, Coalgate 32



Beggs 47, Kellyville 46



Berryhill 58, Sequoyah-Claremore 38



Bishop Kelley 57, Collinsville 39



Bixby 66, Broken Arrow 53



Bristow 47, Mannford 43



Carl Albert 71, Guthrie 55



Central 67, McLain/TSST 63



Chandler 64, Holdenville 54



Chisholm 68, Watonga 55



Clinton 55, Cordell 48



Dewey 58, Cleveland 52



Douglass 72, Millwood 49



Duncan 55, Elgin 54



Edmond Santa Fe 72, Mustang 68



Eisenhower 82, OKC Southeast 52



Fort Gibson 53, Catoosa 50



Foyil 67, Chelsea 62



Harrah 62, Ada 37



Haworth 65, Hugo 48



Heavener 60, Stigler 41



Hulbert 44, Warner 35



Inola 79, Adair 40



Jay 61, Miami 47



Jenks 64, Muskogee 45



Keys (Park Hill) 52, Wagoner 49



Kingfisher 60, Cushing 51



Kingston 54, Dickson 8



Lawton 48, Enid 42



Luther 76, Meeker 69



MacArthur 70, Altus 43



Marietta 52, Davis 34



McLoud 56, Seminole 49



Memorial 61, Tulsa Edison 46



Midwest City 76, Norman 51



Muldrow 53, Poteau 42



Newkirk 62, Pawhuska 40



Norman North 83, Moore 73



Oklahoma Bible 69, Morrison 25



Okmulgee 66, Morris 46



Oologah 54, Grove 44



Perkins-Tryon 54, Prague 49



Piedmont 67, Western Heights 58



Pryor 72, Skiatook 49



Putnam West 90, Putnam North 62



Quinton 57, Howe 47



Rejoice Christian School 51, Summit Christian 38



Salina 55, Chouteau-Mazie 50



Sequoyah Tahlequah 53, Metro Christian 33



Shawnee 63, Noble 49



Silo 52, Rattan 44



Sperry 53, Glenpool 46



Spiro 62, Roland 41



Stillwater 62, Bartlesville 58



Stilwell 40, Sallisaw 25



Stroud 51, Depew 43



Sulphur 66, Madill 39



Thackerville 56, Springer 18



Thomas Fay Custer 58, Cashion 50



Tishomingo 58, Comanche 52



Tulsa East Central 73, Tulsa (Nathan) Hale 56



Tulsa Webster 67, Tulsa Rogers 54



Union 56, Sand Springs 37



Valliant 42, Ft. Towson 29



Verdigris 81, Lincoln Christian 58



Victory Christian 50, Ponca City 41



Walters 63, Central High 50



Westmoore 69, Del City 66



Wilson 81, Wynnewood 60



Wyandotte 43, Quapaw 40



Yale 62, Hennessey 51

Class A Area I District 1 Tournament

First Round



Texhoma 67, Boise City 65

Class A Area I District 2 Tournament

First Round



Ringwood 33, Arapaho/Butler 31, OT

Class A Area I District 4 Tournament

First Round



Vici 50, Turpin 24

Class A Area I District 5 Tournament

First Round



Union City 58, Geary 56

Class A Area I District 6 Tournament

First Round



Cheyenne 53, Canute 43

Class A Area I District 7 Tournament

First Round



Oklahoma Christian Academy 58, Canton 42

Class A Area II District 1 Tournament

First Round



Kremlin-Hillsdale 42, Garber 33

Class A Area II District 2 Tournament

First Round



Coyle 80, Waukomis 21

Class A Area II District 3 Tournament

First Round



Watts 71, South Coffeyville 60

Class A Area II District 5 Tournament

First Round



Frontier 76, Prue 32

Class A Area II District 6 Tournament

First Round



Agra 71, Oilton 49

Class A Area II District 7 Tournament

First Round



Riverfield Country Day 54, Woodland 44

Class A Area III District 1 Tournament

First Round



Navajo 53, Blair 43

Class A Area III District 2 Tournament

First Round



Sterling 69, Bray-Doyle 22

Class A Area III District 3 Tournament

First Round



Vanoss 58, Waurika 49

Class A Area III District 7 Tournament

First Round



Geronimo 77, Empire 63

Class A Area IV District 1 Tournament

First Round



Stringtown 65, Moss 63, OT

Class A Area IV District 2 Tournament

First Round



Clayton 79, Haileyville 75

Class A Area IV District 3 Tournament

First Round



Cameron 72, Gans 52

Class A Area IV District 6 Tournament

First Round



Eagletown 52, Soper 49

Class B Area I District 2 Tournament

First Round



Fort Supply 73, Freedom 34

Class B Area I District 4 Tournament

First Round



Covington-Douglas 62, Lomega 50

Class B Area I District 5 Tournament

First Round



Forgan 128, Yarbrough 26

Class B Area I District 7 Tournament

First Round



Deer Creek-Lamont 46, Medford 39

Class B Area II District 4 Tournament

First Round



Bluejacket 61, Copan 38

Class B Area II District 7 Tournament

First Round



Graham 52, Hanna 36

Class B Area III District 3 Tournament

First Round



Grandfield 45, Indiahoma 36

Class B Area IV District 1 Tournament

First Round



Okarche 88, Carney 57

Class B Area IV District 3 Tournament

First Round



Sasakwa 59, Mill Creek 50

Class B Area IV District 5 Tournament

First Round



Kinta 45, Panola 42

GIRLS BASKETBALL



Adair 54, Inola 40



Alva 53, Pioneer-Pleasant Vale 31



Antlers 62, Coalgate 46



Atoka 57, Calera 37



Bartlesville 62, Stillwater 35



Beggs 67, Kellyville 43



Berryhill 60, Sequoyah-Claremore 27



Bridge Creek 40, Blanchard 37



Bristow 44, Mannford 34



Broken Arrow 38, Bixby 27



Cache 61, Elk City 44



Caney Valley 47, Nowata 31



Carl Albert 64, Guthrie 36



Central 51, McLain/TSST 47



Chandler 44, Holdenville 40



Checotah 51, Henryetta 46



Chelsea 68, Foyil 51



Chisholm 71, Watonga 52



Choctaw 48, Putnam City 40



Cleveland 37, Dewey 29



Colbert 41, Idabel 38



Collinsville 37, Bishop Kelley 26



Cordell 55, Clinton 35



Dale 71, Wewoka 14



Davis 46, Marietta 42



Deer Creek 53, McAlester 26



Edmond Memorial 45, Southmoore 33



Edmond Santa Fe 52, Mustang 20



Eisenhower 52, OKC Southeast 39



El Reno 48, Chickasha 35



Elgin 62, Duncan 28



Enid 63, Lawton 54



Fort Gibson 72, Catoosa 21



Grove 42, Oologah 21



Hennessey 60, Yale 31



Hobart 44, Burns Flat-Dill City 42



Howe 63, Quinton 47



Hugo 60, Haworth 22



Hugoton, Kan. 74, Guymon 55



Hulbert 45, Warner 44



Jay 52, Miami 44



Kansas 65, Westville 40



Kingfisher 47, Cushing 27



MacArthur 34, Altus 24



Meeker 68, Luther 54



Midwest City 56, Norman 41



Minco 39, Amber-Pocasset 35



Morrison 49, Oklahoma Bible 42



Muldrow 46, Poteau 39



Muskogee 45, Jenks 43



Norman North 59, Moore 52



Okmulgee 49, Morris 34



Pawnee 49, Hominy 21



Perkins-Tryon 41, Prague 28



Piedmont 66, Western Heights 38



Plainview 48, Lone Grove 42



Rattan 48, Silo 38



Rush Springs 71, Ninnekah 32



Salina 79, Chouteau-Mazie 49



Sand Springs 40, Union 37



Sequoyah Tahlequah 56, Metro Christian 43



Shawnee 75, Noble 19



Skiatook 49, Pryor 24



Sperry 37, Glenpool 35



Spiro 45, Roland 37



Stigler 46, Heavener 39



Stilwell 58, Sallisaw 48



Summit Christian 35, Rejoice Christian School 28



Temple 56, Thackerville 16



Thomas Fay Custer 49, Cashion 26



Tishomingo 48, Comanche 40



Tonkawa 37, Blackwell 32



Tulsa East Central 67, Tulsa (Nathan) Hale 34



Tulsa Webster 66, Tulsa Rogers 44



Tuttle 41, Purcell 31



Valliant 47, Ft. Towson 36



Verdigris 68, Lincoln Christian 45



Victory Christian 57, Ponca City 44



Vinita 52, Locust Grove 42



Wagoner 61, Keys (Park Hill) 56



Walters 33, Central High 31



Weatherford 60, Woodward 44



Westmoore 45, Del City 38



Wyandotte 54, Quapaw 30



Yukon 56, Edmond North 38

Class A Area I District 1 Tournament



Boise City 40, Beaver 35

Class A Area I District 4 Tournament

First Round



Laverne 64, Turpin 54

Class A Area I District 5 Tournament

First Round



Union City 27, Geary 21

Class A Area I District 7 Tournament

First Round



Canton 42, Cimarron 41

Class A Area II District 1 Tournament

First Round



Kremlin-Hillsdale 43, Garber 37

Class A Area II District 2 Tournament

First Round



Arapaho/Butler 69, Ringwood 39



Waukomis 50, Drummond 38

Class A Area II District 3 Tournament

First Round



Watts 62, South Coffeyville 25

Class A Area II District 4 Tournament

First Round



Okay 60, Olive 43

Class A Area II District 6 Tournament

First Round



Agra 49, Oilton 47

Class A Area III District 1 Tournament

First Round



Blair 34, Hollis 30

Class A Area III District 3 Tournament

First Round



Vanoss 40, Waurika 22

Class A Area III District 6 Tournament

First Round



Bowlegs 55, Strother 36

Class A Area III District 7 Tournament

First Round



Empire 57, Geronimo 42

Class A Area IV District 1 Tournament

First Round



Stringtown 44, Moss 27

Class A Area IV District 2 Tournament

First Round



Haileyville 61, Clayton 59, OT

Class A Area IV District 3 Tournament

First Round



Gans 59, Cameron 52

Class A Area IV District 6 Tournament

First Round



Boswell 39, Soper 35, OT

Class A Area IV District 7 Tournament

First Round



Roff 39, Stonewall 32

Class B Area I District 2 Tournament

First Round



Fort Supply 51, Freedom 45

Class B Area I District 3 Tournament

First Round



Okeene 78, Aline-Cleo 36

Class B Area I District 4 Tournament

First Round



Covington-Douglas 45, Dover 35

Class B Area I District 5 Tournament

First Round



Forgan 69, Yarbrough 20

Class B Area I District 7 Tournament

First Round



Medford 51, Deer Creek-Lamont 50

Class B Area II District 4 Tournament

First Round



Copan 66, Cave Springs 52

Class B Area II District 7 Tournament

First Round



Hanna 39, Graham 35

Class B Area III District 2 Tournament

First Round



Mountain View-Gotebo 42, Davidson 28

Class B Area III District 3 Tournament

First Round



Grandfield 39, Tipton 38

Class B Area III District 4 Tournament

First Round



Verden 44, Gracemont 42

Class B Area IV District 1 Tournament

First Round



Southwest Covenant 56, Carney 52

Class B Area IV District 3 Tournament

First Round



Tupelo 42, Mill Creek 31

Class B Area IV District 5 Tournament

First Round



Kinta 43, Panola 19

Class B Area IV District 7 Tournament

First Round



Moyers 45, Battiest 44