Tahlequah Daily Press

January 3, 2014

Tahlequah teams split in tourney play

Local hoops briefs

From Staff reports

— SILOAM SPRINGS, Ark. — Whitney Wright was relegated to seven points on Thursday against Gentry (Ark.). But Tahlequah’s senior guard buried a crucial 3-pointer in the final minutes to catapult Tahlequah to a 36-31 victory in the opening round of the 2014 Siloam Springs Holiday Classic at the Panther Activity Center.

Wright’s 3-pointer in the fourth quarter tied the game at 30, and Tahlequah rallied past Gentry. In fact, the Lady Tigers (4-3) scored 15 of the final 18 points in the contest.

Lindsay Wade led Tahlequah with 16 points.

Tahlequah trailed 19-12 at halftime but was able to mount a comeback at the free-throw line. The Lady Tigers finished the game 11-of-13 from the foul line, while Gentry was a mere three-of-18.

“We adjusted well in the second half and got some shots to fall,” Tahlequah coach Johnny Dyson said.

Tahlequah will take on Siloam Springs in the semifinals at 7 tonight.

The Tahlequah boys fell in their opening game of the tournament, falling 61-51 to Charleston (Ark.). The Tahlequah coaching staff, however, failed to report any details about the game prior to deadline time. The Tigers will take on Greenwood (Ark.) in the consolation semifinals today at 11:30 a.m.



2014 Siloam Springs Holiday Classic

At the Panther Activity Center (Siloam Springs, Ark.)

Girls

Thursday

Game 1: Tahlequah 36, Gentry 31

Game 2: Conway 68, Charleston 30

Game 3: Prairie Grove 47, Claremore 45

Game 4: Siloam Springs def. Western Grove

Friday

Game 5: Charleston vs. Claremore, 10 a.m.

Game 6: Gentry vs. Western Grove, 1 p.m.

Game 7: Conway vs. Prairie Grove, 4 p.m.

Game 8: Tahlequah vs. Siloam Springs, 7 p.m.

Saturday

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m.

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 1 p.m.

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 4 p.m.

Game 12: Championship, 7 p.m.



Boys

Thursday

Game 1: Charleston 61, Tahlequah 51

Game 2: Prairie Grove 43, Greenwood 38

Game 3: Shiloh 58, Claremore 56

Game 4: Siloam Springs 63, Western Grove 44

Friday

Game 5: Tahlequah vs. Greenwood, 11:30 a.m.

Game 6: Claremore vs. Western Grove, 2:30 p.m.

Game 7: Charleston vs. Prairie Grove, 5:30 p.m.

Game 8: Shiloh vs. Siloam Springs, 8:30 p.m.

Saturday

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 11:30 a.m.

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2:30 p.m.

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5:30 p.m.

Game 12: Championship, 8:30 p.m.





Sequoyah teams return to action

Both Sequoyah teams closed out the 2013 portion of their basketball schedules on high notes. The Lady Indians, ranked fifth in Class 3A, pummeled McAlester, 76-54, on Dec. 17, while the Sequoyah boys needed overtime to get past McAlester, 90-87.

Both Sequoyah teams wrapped up the 2013 slate with 5-1 marks, with both losses coming in the Inola tournament.

Now both will return to action Saturday at Cascia Hall. The girls will tip off at 3:30 p.m. with the boys to follow at 5.

The Cascia Hall girls enter the contest at 1-4, while the Cascia Hall boys are 3-3 and on a three-game losing streak after a 65-47 loss to NOAH on Dec. 28.

After the contests in Tulsa, the Sequoyah teams will return to the hardwood next week in Muskogee at the 2014 Bedouin Shrine Classic.



Saturday

Sequoyah at Cascia Hall - girls at 3:30; boys at 5.



Next week

2014 Bedouin Shrine Classic


CC = Muskogee Civic Center

MHS = Muskogee High School

HHS = Hilldale High School




Large School Boys

Monday

Game 1: Jenks vs. Checotah, 6 p.m. (MHS)

Game 2: Hilldale vs. Muskogee, 6 p.m. (CC)

Tuesday

Game 3: McAlester vs. Sequoyah, 6 p.m. (CC)

Game 4: Coweta vs. Hale, 6 p.m. (MHS)

Thursday

Game 5: Jenks/Checotah loser vs. McAlester/Sequoyah loser, 6 p.m. (MHS)

Game 6: Coweta/Hale loser vs. Hilldale/Muskogee loser, 6 p.m. (CC)

Friday

Game 7: Jenks/Checotah winner vs. McAlester/Sequoyah winner, 6 p.m. (CC)

Game 8: Coweta/Hale winner vs. Hilldale/Muskogee winner, 6 p.m. (MHS)

Saturday

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 1:30 p.m. (HHS)

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 1:30 (MHS)

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 1:30 p.m. (CC)

Game 12: Championship, 9 p.m. (CC)



Small School Girls

Monday

Game 1: Haskell vs. Summit Christian, 7:30 p.m. (CC)

Game 2: Porter vs. Oktaha, 7:30 p.m. (MHS)

Tuesday

Game 3: Sequoyah vs. Cookson Hills, 7:30 p.m. (MHS)

Game 4: Spiro vs. Hulbert, 7:30 p.m. (CC)

Thursday

Game 5: Sequoyah/Cookson Hills loser vs. Haskell/Summit Christian loser, 7:30 p.m. (CC)

Game 6: Spiro/Hulbert loser vs. Porter/Oktaha loser, 7:30 p.m. (MHS)

Friday

Game 7: Sequoyah/Cookson Hills winner vs. Haskell/Summit Christian winn, 7:30 p.m. (MHS)

Game 8: Spiro/Hulbert winner vs. Porter/Oktaha winner, 7:30 p.m. (CC)

Saturday

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 9 a.m. (HHS)

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 9 a.m. (MHS)

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 9 a.m. (CC)

Game 12: Championship, 4:30 p.m. (CC)



Small School Boys

Monday

Game 1: Haskell vs. Santa Fe South, 9 p.m. (CC)

Game 2: Porter vs. Oktaha, 9 p.m. (MHS)

Tuesday

Game 3: Spiro vs. Hilldale JV, 9 p.m. (CC)

Game 4: Hulbert vs. Summit Christian, 9 p.m. (MHS)

Thursday

Game 5: Spiro/Hilldale JV loser vs. Hulbert/Summit Christian loser, 9 p.m. (MHS)

Game 6: Haskell/Santa Fe South loser vs. Porter/Oktaha loser, 9 p.m. (CC)

Friday

Game 7: Haskell/Santa Fe South winner vs. Porter/Oktaha winner, 9 p.m. (MHS)

Game 8: Spiro/Hilldale JV winner vs. Hulbert/Summit Christian winner, 9 p.m. (CC)

Saturday

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10:30 a.m. (HHS)

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 10:30 a.m. (MHS)

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 10:30 a.m. (CC)

Game 12: Championship, 6 p.m. (CC)



2014 Bank of Locust Grove Invitational

At Pirate Arena (in Locust Grove)

Boys

Monday

Game 1: Verdigris vs. Westville, 5:50 p.m.

Game 2: Chouteau vs. Keys, 8:45 p.m.

Tuesday

Game 3: Cascia Hall vs. Salina, 5:50 p.m.

Game 4: Locust Grove vs. Fort Gibson JV, 8:45 p.m.

Thursday

Game 5: Verdigris/Westville winner vs. Cascia Hall/Salina winner, 5:50 p.m.

Game 6: Locust Grove/Fort Gibson JV winner vs. Chouteau/Keys winner, 8:45 p.m.

Friday

Game 7: Locust Grove/Fort Gibson JV loser vs. Chouteau/Keys loser, 5:50 p.m.

Game 8: Verdigris/Westville loser vs. Cascia Hall/Salina loser, 8:45 p.m.

Saturday

Game 9: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 11:30 a.m.

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 2:30 p.m.

Game 11: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 5:30 p.m.

Game 12: Championship, 8:30 p.m.



Girls

Monday

Game 1: Verdigris vs. Chouteau, 4:30 p.m.

Game 2: Keys vs. Salina, 7:20 p.m.

Tuesday

Game 3: Cascia Hall vs. Fort Gibson JV, 4:30 p.m.

Game 4: Locust Grove vs. Westville, 7:20 p.m.

Thursday

Game 5: Locust Grove/Westville winner vs. Cascia Hall/Fort Gibson JV winner, 4:30 p.m.

Game 6: Verdigris/Choutau winner vs. Keys/Salina winner, 7:20 p.m.

Friday

Game 7: Verdigris/Choutau loser vs. Keys/Salina loser, 4:30 p.m.

Game 8: Locust Grove/Westville loser vs. Cascia Hall/Fort Gibson JV loser, 7:20 p.m.

Saturday

Game 9: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 10 a.m.

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 1 p.m.

Game 11: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 4 p.m.

Game 12: Championship, 7 p.m.