Tahlequah Daily Press

February 21, 2014

Prep basketball scoreboard

Scores from Thursday


— BOYS BASKETBALL



Dallas Prime Prep Academy, Texas 79, OKC Storm 62



Edmond Memorial 56, Midwest City 48



Western Heights 77, Guthrie 75, OT

Class A Area I Regionals



Cheyenne 52, Cimarron 47



Ft. Cobb-Broxton 59, Hydro-Eakly 30



Laverne 85, Beaver 64



Oklahoma Christian Academy 46, Sentinel 43



Ringwood 45, Cherokee 42



Seiling 66, Mooreland 64



Texhoma 51, Vici 41



Union City 52, Carnegie 49, OT

Class A Area II Regionals



Calumet 63, Wesleyan (Bartlesville) Christian 47



Coyle 78, Watts 41



Crossings Christian School 64, Frontier 56



Drummond 65, Welch 35



Glencoe 68, Riverfield Country Day 41



Kremlin-Hillsdale 39, Olive 29



Oaks 77, Agra 52



Pond Creek-Hunter 51, Okay 41

Class A Area III Regionals



Chattanooga 47, Mason 32



Fox 80, Paoli 41



Hollis 54, Alex 30



Navajo 64, Maud 34



Strother 57, Geronimo 49



Vanoss 34, Sterling 32



Velma-Alma 46, Fletcher 40

Class A Area IV Regionals



Clayton 73, Cameron 71



Dewar 51, Stringtown 27



Kiowa 72, Keota 28



Rock Creek 47, Smithville 42



Roff 67, Boswell 49



Stonewall 40, Eagletown 38



Stuart 59, Arkoma 49



Weleetka 62, Caddo 35

Class B Area I Regional Tournament



Buffalo 53, Deer Creek 44, OT



Burlington 61, Balko 47



Dover 63, Felt 58



Forgan 77, Waynoka 32



Fort Supply 74, Aline-Cleo 46



Goodwell 52, Covington-Douglas 30



Okeene 49, Leedey 34



Tyrone 35, Shattuck 32

Class B Area II Regional Tournament



Bluejacket 62, Timberlake 46



Braggs 74, McCurtain 49



Butner 61, Varnum 44



Graham 68, Earlsboro 60



LeFlore 57, New Lima 54



Paden 56, Bokoshe 47



Red Oak 88, Schulter 36

Class B Area III Regional Tournament



Arnett 58, Hammon 42



Big Pasture 53, Olustee 38



Cement 58, Thackerville 52



Corn Bible Academy 55, Granite 45



Duke 44, Grandfield 26



Temple 59, Asher 44



Tipton 58, Mountain View-Gotebo 45



Verden 58, Erick 55

Class B Area IV Regional Tournament



Coleman 49, Caney 48



Kinta 61, Calvin 40



Lookeba-Sickles 83, Tupelo 47



Moyers 54, Bennington 48, OT



Okarche 74, Pittsburg 47



Sasakwa 28, Wanette 26



Southwest Covenant 52, Wapanucka 32



Whitesboro 44, Buffalo Valley 29

GIRLS BASKETBALL

Class A Area I Regionals



Arapaho/Butler 43, Cherokee 36



Canute 34, Canton 31



Carnegie 35, Union City 19



Cheyenne 73, Oklahoma Christian Academy 49



Ft. Cobb-Broxton 47, Hydro-Eakly 42



Laverne 43, Boise City 32



Seiling 49, Fargo 40



Vici 48, Texhoma 33

Class A Area II Regionals



Coyle 69, Welch 30



Davenport 77, Wesleyan (Bartlesville) Christian 30



Frontier 85, Calumet 51



Glencoe 57, Oaks 50



Kremlin-Hillsdale 65, Okay 41



Pond Creek-Hunter 71, Porum 50



Waukomis 51, Watts 48



Woodland 54, Agra 40

Class A Area III Regionals



Alex 45, Blair 26



Chattanooga 47, Mason 39



Empire 46, Bowlegs 42



Fletcher 47, Vanoss 31



Navajo 37, Macomb 25



Ryan 51, Paoli 47



Sterling 60, Velma-Alma 35



Turner 67, Cyril 44

Class A Area IV Regionals



Allen 47, Boswell 22



Arkoma 70, Stuart 42



Caddo 69, Smithville 38



Gans 56, Haileyville 36



Kiowa 74, Dewar 51



Roff 67, Eagletown 33



Webbers Falls 54, Stringtown 34



Weleetka 58, Achille 42

Class B Area I Regional Tournament



Balko 64, Burlington 61, 2OT



Buffalo 54, Medford 51, OT



Goodwell 47, Covington-Douglas 35



Leedey 54, Okeene 38



Lomega 85, Felt 39



Sharon-Mutual 73, Fort Supply 34



Shattuck 49, Forgan 21

Class B Area II Regional Tournament



Bluejacket 54, Mulhall-Orlando 36



LeFlore 49, Paden 23



New Lima 75, Bokoshe 39



Red Oak 77, Braggs 23



Varnum 42, Butner 40



Wilson-Henryetta 45, Hanna 37

Class B Area III Regional Tournament



Asher 57, Temple 37



Cement 35, Springer 25



Erick 69, Big Pasture 26



Granite 44, Corn Bible Academy 36



Hammon 43, Arnett 40, OT



Indiahoma 52, Duke 36



Mountain View-Gotebo 46, Grandfield 42



Verden 49, Eldorado 41

Class B Area IV Regional Tournament



Buffalo Valley 44, Whitesboro 21



Kinta 67, Calvin 27



Lookeba-Sickles 50, Sasakwa 36



Okarche 92, Pittsburg 32



Southwest Covenant 54, Wapanucka 29



Tupelo 45, Wanette 31



Victory Life 48, Moyers 44