Tahlequah Daily Press

January 25, 2013

Prep basketball scores

Results from Thursday


— 66 Conference Tournament



Meeker 57, Chandler 52



Prague 51, Holdenville 36

Altus Tournament



Eisenhower 67, Duncan 45



MacArthur 63, Chickasha 59

Bartlesville Tournament



Bartlesville 68, Ardmore 33



Bixby 63, Tulsa Union JV 41



Broken Arrow 81, Central High 51



Del City 88, Broken Arrow JV 37

Bi-County Tournament



Arnett 73, Erick 42



Cheyenne 75, Canton 37



Hammon 58, Seiling 49



Merritt 71, Duke 14

Bowlegs Tournament



Strother 77, Crooked Oak 61



Wewoka 71, Maud 33

Bryan County Tournament



Caddo 45, Rock Creek 37



Colbert 47, Achille 46

Buffalo Tournament



Beaver 33, Shattuck 30



Fargo 55, Buffalo 46



Forgan 74, Woodward JV 28



Laverne 88, Fort Supply 41

Caddo County Tournament



Ft. Cobb-Broxton 69, Binger-Oney 48



Lookeba-Sickles 44, Mountain View-Gotebo 37

Caney Valley Tournament

Consolation



Chelsea 56, Liberty 36

Seventh Place



Barnsdall 62, Copan 45

Cashion County Line Tournament



Community Christian 67, Watonga 27



Coyle 75, Oklahoma Christian School JV 53



Crescent 55, Cashion 46



Oklahoma Christian School 56, Morrison 47

Catoosa Port City Tournament



Memorial 71, Claremore 29



Owasso 54, Cascia Hall 49



Verdigris 80, Skiatook 71



Victory Christian 73, Catoosa 48

Cherokee Strip Conference Tournament



Burlington 74, Timberlake 22



Cherokee 59, Kremlin-Hillsdale 34



Lomega 63, Deer Creek-Lamont 46



Medford 48, Ringwood 35

Dave Calvert Invitational Tournament



Depew 74, Oaks 44



Kellyville 66, Hulbert 50



Kiefer 68, Prue 30



Ripley 65, Drumright 35

Deer Creek Bruce Gray Tournament



Deer Creek 54, OKC Northeast 45



Edmond Memorial 70, Yukon 50



Mustang 56, Enid 54



Putnam North 71, Western Heights 42

Dewey Conference Tournament



Lincoln Christian 57, Sperry 47



Pawhuska 45, Bishop Kelley JV 23

Glencoe Tournament



Glencoe 92, Hominy 37



Luther 69, Newkirk 53



Southwest Covenant 60, Olive 36



Yale 70, Woodland 25

Grady County Tournament



Alex 45, Oklahoma Christian Academy 37



Dibble 49, Ninnekah 46

Healdton Tournament



Davis 70, Healdton 48



Fox 50, Ringling 45



Wilson 79, Turner 23



Wynnewood 60, Thackerville 39

Heart of Oklahoma Tournament



Anadarko 40, Bridge Creek 32



Byng 47, Mount St. Mary 41



Purcell 48, Lone Grove 36



Sulphur 47, Tuttle 42

Jenks Invitational Tournament



Edmond Santa Fe 57, Tulsa Edison 53



Jenks 58, Guthrie 39



Midwest City 64, Tulsa East Central 54



Union 88, NOAH 65

John Nobles Tournament



Capitol Hill 49, Southmoore 43



Lawton 50, Ponca City 42



McGuinness 68, OKC Northwest 49



Moore 78, Tahlequah 52

Jones Tournament



Elk City 52, Weatherford 26



Harrah 69, Perry 40



John Marshall 80, Jones 60



Tecumseh 60, Lindsay 52

Kingfisher Tournament



Bethany 61, Chisholm 48



Heritage Hall 51, McLoud 41



Okarche 41, Kingfisher 39



Piedmont 53, Clinton 27

LeFlore County Tournament



Poteau 40, Talihina 38



Spiro 62, Heavener 49



Wister 68, Arkoma 55

Little Axe Tournament



Christian Heritage Academy 71, Little Axe 42



Harding Charter Prep 66, Riverside 56



OKC U.S. Grant 45, Santa Fe South 29



Plainview 47, Seeworth Academy 35

MC-6 Tournament



Haworth 73, Smithville 54



Wright City 48, Rattan 43

Mounds Tournament



Checotah 65, Summit Christian 57



Glenpool 75, Haskell 60



Porter Consolidated 85, Bristow 60

NEO Tournament



Bluejacket 80, Tyro Community Christian, Kan. 35



Foyil 59, Fairland 42



Quapaw 78, Cave Springs 53



Watts 61, South Coffeyville 45

Gold Tournament



McLain/TSST 56, Grove 36



Miami 54, Monett, Mo. 42



Roland 67, Southwest (Washburn), Mo. 43

Blue Tournament



Diamond, Mo. 54, Afton 42



Tulsa Rogers 56, Commerce 46



Wyandotte 42, Chetopa, Kan. 41

Newcastle Tournament



Ada 70, Woodward 63



Blanchard 56, Bethel 48



Noble 55, Newcastle 52



Westmoore 64, Washington 37

North Country Tournament



Blackwell 50, Guymon 40



Mannford 55, Cleveland 53



Pawnee 59, Ponca City JV 18



Tonkawa 67, Frontier 43

Okeene Tournament



Alva 63, Piedmont JV 23



Fairview 86, Geary 31



Hennessey 51, Vici 36



Oklahoma Bible 45, Okeene 44

Okmulgee County Tournament



Henryetta 63, Okmulgee 52



Preston 72, Beggs 64

Old Fort Classic



Fort Gibson 58, Stilwell 53



Muldrow 79, Inola 78

Paden Tournament



Agra 65, Graham 42



Mason 55, Carney 36



Paden 62, OKC Classen Adv. 38



Union City 69, Victory Life 64

Pitt 8 Conference Tournament



Canadian 39, Savanna 22

Porum Tournament



McCurtain 57, Keota 56



Porum 45, Panola 32



Quinton 64, Gore 54



Warner 53, Midway 6

Pryor Tournament

Seventh Place



Sequoyah-Claremore 45, Sallisaw 34

Shawnee Tournament



Coweta 55, Sapulpa 48



Norman North 65, El Reno 44



OKC Southeast 68, Shawnee 44



Stillwater 60, Choctaw 39

Shortgrass Tourney



Oklahoma Centennial 63, Altus 59

Skeltur Conference Tournament



Drummond 71, Dover 51



Garber 71, Covington-Douglas 48



Pioneer-Pleasant Vale 61, Cimarron 44



Pond Creek-Hunter 83, Waukomis 32

Stephens County Tournament



Central High 72, Frederick 57



Marlow 50, Velma-Alma 42

Texhoma Tournament



Hooker 67, Hardesty 20



Texhoma 68, Boise City 36



Turpin 37, Goodwell 29



Tyrone 57, Balko 48

Tipton Tournament



Big Pasture 73, Grandfield 25



Blair 47, Temple 33



Olustee 62, Waurika 59



Tipton 85, Davidson 15

Tishomingo Tournament



Atoka 90, Dickson 67



Lexington 78, Tishomingo 37



Marietta 55, Kingston 36

Titan Classic



Carl Albert 85, McAlester 54



Central 70, Muskogee 65



OKC Storm 67, Star Spencer 56



Putnam West 55, Millwood 51

Tri-County Tournament



Hobart 56, Hollis 53



Snyder 73, Cordell 38

Seventh Place



Earlsboro 46, Macomb 31

Tri-State Tournament



Jay 49, Colcord 34



Kansas 62, Locust Grove JV 43



Pryor JV 66, Providence Christian 62



Sequoyah Tahlequah 74, Life Christian 35

West Central Tournament



Hydro-Eakly 44, Calumet 33



Thomas Fay Custer 58, Arapaho/Butler 40

GIRLS BASKETBALL

66 Conference Tournament



Perkins-Tryon 58, Stroud 33



Prague 40, Meeker 39

Bi-County Tournament



Cheyenne 70, Canton 16



Erick 38, Merritt 25



Hammon 66, Duke 36



Seiling 65, Arnett 21

Bowlegs Tournament



Butner 36, Crooked Oak 20



Wewoka 47, Strother 35

Bruce Gray Invitational - Deer Creek



Putnam North 59, Putnam West 26

Bryan County Tournament



Tushka 34, Achille 26

Buffalo Tournament



Beaver 59, Buffalo 41



Forgan 63, Gage 29



Laverne 63, Fargo 41



Shattuck 77, Fort Supply 47

Caddo County Tournament



Apache 45, Carnegie 34



Lookeba-Sickles 51, Cement 43

Caney Valley Tournament



Caney Valley 56, Copan 44

Caney Valley Tournament



Chelsea 45, Tulsa Webster 24

Cashion County Line Tournament



Cashion 35, Community Christian 21



Coyle 63, Oklahoma Christian School JV 18



Morrison 63, Watonga 57



Oklahoma Christian School 41, Crescent 21

Catoosa Port City Classic



Bartlesville 57, Claremore 41



Bixby 60, Skiatook 29



Cascia Hall 52, Victory Christian 40



Verdigris 46, Catoosa 38

Cherokee Strip Tournament



Burlington 34, Cherokee 20



Deer Creek-Lamont 67, Medford 33

Comanche Tournament



Cache 57, Elgin 52



Chattanooga 76, Geronimo 20



Indiahoma 50, Fletcher 30



Sterling 49, Walters 38

Dave Calvert Invitational



Hulbert 44, Oaks 26



Kellyville 56, Depew 47



Kiefer 38, Drumright 29



Ripley 62, Prue 35

Deer Creek Bruce Gray Tournament



Deer Creek 66, Western Heights 20



Enid 59, Star Spencer 43



Mustang 50, McGuinness 41

Dewey County Tournament



Lincoln Christian 51, Sperry 41



Pawhuska 37, Bishop Kelley JV 29

Glencoe Tournament



Glencoe 60, Yale 48



Newkirk 52, Southwest Covenant 30



Olive 54, Hominy 33



Woodland 45, Luther 39

Grady County Tournament



Amber-Pocasset 62, Dibble 38



Minco 57, Rush Springs 51

Healdton Tournament



Davis 71, Thackerville 17



Healdton 52, Ringling 29



Turner 67, Fox 17



Wynnewood 50, Wilson 38

Heart of Oklahoma Tournament



Bridge Creek 56, Lone Grove 42



Mount St. Mary 51, Tuttle 25



Sulphur 66, Wayne 22

Jenks Tournament



Sapulpa 62, Booker T. Washington 49



Union 61, NOAH 44

John Nobles Tournament



Choctaw 65, Tahlequah 60



Eisenhower 42, Ponca City 32



Muskogee 71, Moore 38



Southmoore 68, Lawton 47

Jones Tournament



Elk City 59, Jones 48



Harrah 72, Perry 30



Lindsay 53, Tecumseh 37



Weatherford 70, John Marshall 29

Kingfisher Tournament



Bethany 61, Kingfisher 43



Heritage Hall 65, Chisholm 43



Okarche 60, Clinton 41



Piedmont 58, McLoud 18

LeFlore County Tournament



Bokoshe 52, Whitesboro 30

Little Axe Classic



Christian Heritage Academy 50, Santa Fe South 16



Harding Charter Prep 59, Duncan 57



Plainview 76, OKC U.S. Grant 14



Riverside 61, Little Axe 58

MC-6 Tournament



Smithville 38, Rattan 35, OT



Wright City 46, Ft. Towson 34

Mounds Tournament



Haskell 53, Mounds 34



Oktaha 67, Porter Consolidated 34

NEO Tournament



Afton 50, Cave Springs 26



Commerce 48, Tyro Community Christian, Kan. 15



Watts 61, Chetopa, Kan. 45



Welch 48, Foyil 25

Gold Tournament



Bluejacket 49, Douglass 30



Guthrie 48, Grove 37



Miami 63, St. Louis Christian, Mo. 28



Roland 67, McLain/TSST 30

Blue Tournament



Quapaw 53, Roland JV 33



Tulsa Rogers 66, Fairland 22



Wyandotte 47, South Coffeyville 19

Newcastle Tournament



Ada 42, Woodward 34



Bethel 52, Blanchard 30



Newcastle 56, Noble 31



Westmoore 53, Washington 39

North County Invitational



Cleveland 32, Mannford 30



Frontier 50, Blackwell 32



Pawnee 61, Guymon 43



Tonkawa 51, Ponca City JV 20

Okeene Tournament



Alva 60, Piedmont JV 29



Fairview 70, Geary 20



Hennessey 43, Oklahoma Bible 40



Vici 54, Okeene 42

Okmulgee County Tournament



Beggs 65, Morris 57



Preston 71, Dewar 69

Old Fort Classic



Fort Gibson 55, Eufaula 47



Muldrow 58, Hilldale 44

Paden Tournament



Mason 59, Graham 45



OKC Classen Adv. 38, Union City 25



Paden 49, Agra 35



Weleetka 56, Carney 18

Pitt 8 Conference Tournament



Savanna 63, Canadian 26

Pryor Tournament



Adair 52, Locust Grove 33

Pryor Tournament



Vinita 45, Collinsville 43

Pryor Tournament

Seventh Place



Sallisaw 63, Pryor 50

Shawnee Tournament



McAlester 54, Ardmore 42



Shawnee 64, OKC Southeast 26



Stillwater 60, El Reno 53, OT



Tulsa Edison 66, OKC Northwest 53

Skeltur Conference Tournament



Garber 70, Drummond 23



Pioneer-Pleasant Vale 50, Dover 35



Pond Creek-Hunter 72, Covington-Douglas 11



Waukomis 78, Cimarron 48

Stephens County Tournament



Central High 54, Velma-Alma 32



Marlow 61, Ryan 22

Texhoma Tournament



Balko 55, Turpin 27



Boise City 43, Goodwell 33



Hooker 51, Hardesty 22



Texhoma 59, Tyrone 19

Tipton Tournament



Big Pasture 42, Olustee 30



Blair 49, Temple 22



Tipton 54, Davidson 36



Waurika 65, Grandfield 21

Tishomingo Tournament



Dickson 46, Atoka 30



Latta 49, Marietta 34



Lexington 37, Kingston 21



Tishomingo 58, Pauls Valley 45

Titan Classic



Carl Albert 51, OKC Storm 48



Del City 57, Yukon 49



Millwood 64, Edmond North 27



Putnam City 52, Norman 43

Tri-County Tournament



Cordell 70, Mangum 40



Dale 61, Davenport 21

Tri-County Tournament



Earlsboro 48, Wellston 35

Tri-County Tournament



Sayre 54, Snyder 44

Seventh Place



Allen 46, Wetumka 42

Tri-State Tournament



Colcord 51, Locust Grove JV 41



Jay 54, Life Christian 20



Kansas 82, Tahlequah JV 27



Sequoyah Tahlequah 50, Owasso JV 31

West Central Tournament



Calumet 50, Burns Flat-Dill City 34



Thomas Fay Custer 70, Hydro-Eakly 41