Tahlequah Daily Press

January 26, 2013

Prep basketball scoreboard

Results from Saturday


— BOYS BASKETBALL

Vian 44, Keys (Park Hill) 40



66 Conference Tournament

Consolation

Prague 46, Meeker 38



Third Place

Perkins-Tryon 63, Seminole 42



Championship

Okemah 50, Stroud 42



Altus Tournament

Third Place

Oklahoma Centennial 56, MacArthur 55



Championship

Houston Can Academy, Texas 65, Eisenhower 55



Bartlesville Tournament

Seventh Place

Ardmore 66, Broken Arrow JV 26



Fifth Place

Tulsa Union JV 77, Central High 45



Third Place

Del City 52, Bixby 50, OT



Championship

Bartlesville 50, Broken Arrow 45



Bi-County Tournament

Championship

Merritt 66, Arnett 41



Bowlegs Tournament

Fifth Place

Sasakwa 51, Butner 46



Third Place

Maud 57, Crooked Oak 54



Championship

Wewoka 72, Strother 53



Buffalo Tournament

Seventh Place

Shattuck 65, Fort Supply 44



Fifth Place

Woodward JV 52, Buffalo 45



Third Place

Laverne 81, Beaver 40



Caddo County Tournament

Cement 51, Gracemont 21



Fifth Place

Ft. Cobb-Broxton 57, Lookeba-Sickles 41



Third Place

Apache 40, Carnegie 38



Championship

Hinton 63, Cyril 52



Caney Valley Tournament

Third Place

Caney Valley 48, Nowata 45



Cashion County Line Tournament

Seventh Place

Watonga 53, Oklahoma Christian School JV 43



Fifth Place

Cashion 78, Morrison 58



Third Place

Coyle 66, Community Christian 53



Championship

Oklahoma Christian School 47, Crescent 45



Catoosa Port City Tournament

Seventh Place

Catoosa 55, Claremore 35



Fifth Place

Cascia Hall 75, Skiatook 66, 2OT



Third Place

Victory Christian 51, Verdigris 36



Cherokee Strip Conference Tournament

Seventh Place

Kremlin-Hillsdale 42, Timberlake 30



Fifth Place

Deer Creek-Lamont 52, Ringwood 27



Third Place

Burlington 62, Lomega 29



Championship

Cherokee 49, Medford 31



Comanche County Tournament

Chattanooga 51, Walters 43



Cache 74, Sterling 52



Consolation Semifinal

Fletcher 56, Indiahoma 28



Dave Calvert Invitational Tournament

Drumright 57, Prue 46



Fifth Place

Hulbert 68, Oaks 55



Third Place

Depew 71, Kellyville 45



Championship

Kiefer 56, Ripley 54, OT



Deer Creek Bruce Gray Tournament

Putnam North 55, OKC Northeast 49



Western Heights 51, Deer Creek 46



Dewey Tournament

Third Place

Sperry 79, Rejoice Christian School 45



Glencoe Tournament

Seventh Place

Hominy 59, Olive 52



Fifth Place

Newkirk 70, Woodland 42



Third Place

Luther 56, Southwest Covenant 46



Championship

Glencoe 69, Yale 56



Grady County Tournament

Alex 41, Dibble 28



Healdton Tournament

Third Place

Fox 66, Davis 61



Championship

Wilson 67, Wynnewood 62



Heart of Oklahoma Tournament

Anadarko 44, Byng 42



Fifth Place

Mount St. Mary 51, Tuttle 48



Jenks Invitational Tournament

Fifth Place

Tulsa Edison 92, NOAH 66



Third Place

Edmond Santa Fe 66, Union 55



John Nobles Tournament

Third Place

Lawton 61, Capitol Hill 60, OT



Championship

McGuinness 62, Moore 61



Jones Tournament

Seventh Place

Lindsay 66, Jones 28



Fifth Place

Weatherford 48, Perry 46



Third Place

Elk City 52, Harrah 51



Championship

Tecumseh 55, John Marshall 52



Kingfisher Tournament

Seventh Place

Chisholm 60, Clinton 51



Fifth Place

Kingfisher 49, McLoud 43



Third Place

Heritage Hall 57, Okarche 50



Championship

Bethany 55, Piedmont 51



LeFlore County Tournament

Third Place

Heavener 47, Talihina 41



Mounds Tournament

Fifth Place

Summit Christian 67, Haskell 51



Championship

Oktaha 66, Checotah 63



NEO Tournament

Foyil 43, Quapaw 42



Gold Tournament

Grove 60, Central (Springfield), Mo. 55



Third Place

Miami 50, McLain/TSST 45



Newcastle Tournament

Third Place

Ada 55, Noble 54



Championship

Blanchard 68, Westmoore 65, 2OT



North Country Tournament

Seventh Place

Frontier 65, Ponca City JV 35



Fifth Place

Cleveland 58, Guymon 57



Championship

Pawnee 36, Blackwell 34



Okeene Tournament

Third Place

Hennessey 59, Oklahoma Bible 55



Okmulgee County Tournament

Third Place

Henryetta 75, Preston 57



Okmulgee County Tournament

Third Place

Okmulgee 66, Beggs 54



Old Fort Classic

Fifth Place

Wagoner 71, Eufaula 46



Championship

Fort Gibson 63, Muldrow 58



Inola 55, Stilwell 44



Paden Tournament

Fifth Place

Victory Life 63, Carney 54



Third Place

Paden 67, Union City 58



Championship

Agra 49, Mason 36



Pitt 8 Conference Tournament

Crowder 56, Haileyville 55



Porum Tournament

Warner 44, Porum 29



Third Place

Gore 63, Keota 47



Pryor Tournament

Third Place

Berryhill 65, Pryor 50



Championship

Locust Grove 63, Vinita 43



Shawnee Tournament

OKC Southeast 61, Norman North 56



Stillwater 57, Coweta 44



Skeltur Conference Tournament

Cimarron 68, Covington-Douglas 48



Drummond 53, Pond Creek-Hunter 51



Garber 53, Pioneer-Pleasant Vale 51



Stephens County Tournament

Fifth Place

Comanche 70, Ryan 42



Stephens County Tournament

Third Place

Velma-Alma 70, Frederick 52



Texhoma Tournament

Seventh Place

Boise City 81, Hardesty 30



Tipton Tournament

Fifth Place

Temple 38, Waurika 34



Championship

Big Pasture 59, Tipton 52



Tishomingo Tournament

Fifth Place

Kingston 79, Dickson 72



Third Place

Atoka 48, Marietta 38



Championship

Latta 53, Lexington 39



Titan Classic

Seventh Place

Star Spencer 62, McAlester 51



Fifth Place

Millwood 62, Muskogee 48



Tri-County Tournament

Fifth Place

Mangum 50, Navajo 27



Third Place

Cordell 56, Hollis 46



Championship

Snyder 51, Hobart 36



Tri-State Tournament

Seventh Place

Locust Grove 59, Lifeway Christian, Ark. 38



Fifth Place

Providence Christian 58, Colcord 55



Third Place

Jay 64, Pryor JV 29



Championship

Sequoyah Tahlequah 72, Kansas 57



Tupelo Invitational Tournament

Third Place

Roff 70, Varnum 67



Championship

Konawa 66, Moss 50



West Central Tournament

Fifth Place

Sentinel 57, Burns Flat-Dill City 48



West Central Tournament

Third Place

Calumet 26, Arapaho/Butler 25



Championship

Thomas Fay Custer 50, Hydro-Eakly 36



GIRLS BASKETBALL

Holland Hall 50, FW Country Day, Texas 29



66 Conference Tournament

Fifth Place

Holdenville 61, Okemah 52



66 Conference Tournament

Third Place

Meeker 53, Stroud 27



Championship

Perkins-Tryon 40, Prague 18



Bi-County Tournament

Seventh Place

Duke 51, Arnett 45



Bowlegs Tournament

Maud 40, Strother 27



Sasakwa 73, Crooked Oak 19



Wewoka 68, Butner 20



Bryan County Tournament

Championship

Colbert 60, Calera 32



Buffalo Tournament

Seventh Place

Gage 49, Fort Supply 46



Championship

Shattuck 71, Forgan 61



Caddo County Tournament

Mountain View-Gotebo 44, Gracemont 41



Fifth Place

Lookeba-Sickles 43, Apache 36



Third Place

Hinton 66, Cyril 34



Championship

Ft. Cobb-Broxton 44, Binger-Oney 35



Caney Valley Tournament

Championship

Caney Valley 65, Chelsea 62



Catoosa Port City Classic

Seventh Place

Catoosa 32, Skiatook 28



Fifth Place

Claremore 44, Victory Christian 40



Third Place

Verdigris 76, Cascia Hall 52



Championship

Bixby 42, Bartlesville 39



Cherokee Strip Tournament

Seventh Place

Kremlin-Hillsdale 56, Ringwood 54



Fifth Place

Cherokee 38, Medford 26



Third Place

Burlington 53, Timberlake 50



Championship

Deer Creek-Lamont 61, Lomega 57



Comanche Tournament

Sterling 37, Cache 35



Consolation

Indiahoma 44, Chattanooga 37, OT



Third Place

Elgin 60, Walters 35



Dave Calvert Invitational

Fifth Place

Depew 57, Oaks 42



Third Place

Kiefer 61, Hulbert 49



Championship

Ripley 46, Kellyville 42, OT



Deer Creek Bruce Gray Tournament

Third Place

Mustang 43, Putnam City 36



Championship

Deer Creek 42, Enid 33



Glencoe Tournament

Seventh Place

Hominy 37, Southwest Covenant 27



Grady County Tournament

Fifth Place

Verden 53, Oklahoma Christian Academy 47



Grady County Tournament

Championship

Minco 43, Amber-Pocasset 33



Healdton Tournament

Fifth Place

Wilson 30, Ringling 21



Heart of Oklahoma Tournament

Fifth Place

Purcell 33, Wayne 29



Third Place

Byng 42, Bridge Creek 40



Championship

Sulphur 40, Mount St. Mary 27



Jenks Tournament

Third Place

Sapulpa 45, Tulsa East Central 42



Championship

Union City 62, Jenks 61



John Nobles Tournament

Choctaw 48, Eisenhower 28



Championship

Muskogee 65, Southmoore 62



Jones Tournament

Jones 41, Tecumseh 34



Lindsay 56, Elk City 42



Weatherford 51, Harrah 33



Kingfisher Tournament

Clinton 51, McLoud 36



Fifth Place

Kingfisher 54, Chisholm 44



Third Place

Bethany 59, Heritage Hall 49



Championship

Okarche 59, Piedmont 56



Mounds Tournament

Fifth Place

Checotah 53, Summit Christian 44



Championship

Oktaha 48, Haskell 45



NEO Tournament

Afton 38, Welch 25



Gold Tournament

Fifth Place

Grove 66, McLain/TSST 27



Blue Tournament

Third Place

Wyandotte 39, Tulsa Rogers 33



Newcastle Tournament

Fifth Place

Blanchard 43, Woodward 31



Third Place

Westmoore 48, Newcastle 40



Okeene Tournament

Third Place

Vici 72, Hennessey 39



Old Fort Classic

Hilldale 51, Eufaula 44, OT



Fifth Place

Stilwell 37, Wagoner 24



Third Place

Fort Gibson 57, Muldrow 44



Paden Tournament

OKC Classen Adv. 58, Paden 33



Pitt 8 Conference Tournament

Pittsburg 45, Canadian 36



Fifth Place

Stuart 65, Crowder 47



Porum Tournament

Third Place

Midway 39, Warner 18



Pryor Tournament

Championship

Adair 51, Vinita 33



Shawnee Tournament

Fifth Place

Ardmore 54, El Reno 51



Skeltur Conference Tournament

Consolation Final

Dover 61, Drummond 40



Third Place

Waukomis 62, Pioneer-Pleasant Vale 35



Championship

Pond Creek-Hunter 69, Garber 48



Stephens County Tournament

Fifth Place

Frederick 48, Bray-Doyle 29



Texhoma Tournament

Fifth Place

Goodwell 41, Tyrone 33



Tipton Tournament

Third Place

Blair 41, Waurika 39



Championship

Tipton 33, Big Pasture 30



Titan Classic

Fifth Place

Norman 42, Yukon 37



Third Place

Putnam City 49, Del City 44



Tri-County Tournament

Third Place

Snyder 56, Mangum 54



Tri-State Tournament

Seventh Place

Tahlequah JV 36, Lifeway Christian, Ark. 30



Fifth Place

Owasso JV 45, Locust Grove JV 34



Third Place

Colcord 39, Jay 35



Championship

Sequoyah Tahlequah 51, Kansas 29



West Central Tournament

Championship

Thomas Fay Custer 65, Calumet 40