Tahlequah Daily Press

March 8, 2014

Prep basketball scoreboard

Scores from Friday


— BOYS BASKETBALL

Class 2A Area I

Consolation



Thomas Fay Custer 53, Hobart 39

Championship



Merritt 55, OKC Northeast 53, OT

Class 2A Area II

Consolation



Pawnee 47, Yale 41

Championship



Millwood 64, Kiefer 46

Class 2A Area III

Consolation



Christian Heritage Academy 51, Silo 43, OT

Championship



Latta 54, Haworth 51

Class 2A Area IV

Consolation



Pocola 66, Dale 50

Championship



Preston 60, Howe 49

Class 3A Area I

Consolation



Perkins-Tryon 35, Alva 33

Championship



Heritage Hall 50, Oklahoma Centennial 48

Class 3A Area II

Consolation



Sperry 67, Henryetta 53

Championship



Spiro 52, Nowata 44

Class 3A Area III

Consolation



Hugo 47, Kingston 45

Championship



Okemah 77, Atoka 58

Class 3A Area IV

Championship



Sequoyah Tahlequah 64, Verdigris 55

Consolation



Antlers 49, Eufaula 37

Class 4A Area I

Championship



Mannford 64, McLain/TSST 61

Consolation



Woodward 64, Tulsa Webster 59

Class 4A Area II

Championship



Douglass 75, Harrah 59

Consolation



Stilwell 73, Inola 47

Class 4A Area III

Consolation



Anadarko 51, Kingfisher 43, OT

Championship



Elk City 56, Tuttle 36

Class 4A Area IV

Consolation



Ada 51, Broken Bow 42

Championship



Fort Gibson 59, Victory Christian 41

Class 5A Area East

Consolation



Durant 71, McAlester 63



OKC Northwest 56, Coweta 47

Championship



Del City 47, Deer Creek 45, OT



Memorial 74, Bishop Kelley 66

Class 5A Area West

Consolation



Guthrie 60, OKC Southeast 54



MacArthur 65, Shawnee 54

Championship



Carl Albert 69, Piedmont 59



El Reno 47, McGuinness 40

Class 6A Area East



Muskogee 60, Putnam North 43

Consolation



Owasso 53, Sand Springs 35

Championship



Bixby 55, Booker T. Washington 48



Union 72, Edmond Memorial 46

Class 6A Area West

Consolation



Moore 57, Norman 50



Norman North 86, Southmoore 58

Championship



Midwest City 70, Mustang 55



Putnam West 79, Eisenhower 72

Class A State Tournament

Semifinals



Glencoe 73, Weleetka 67



Kiowa 44, Hollis 31

Class B State Tournament

Semifinal



Forgan 66, Arnett 61, OT



Lookeba-Sickles 65, Okeene 60

GIRLS BASKETBALL

Class 2A Area I

Consolation



Hennessey 47, Fairview 45

Championship



Thomas Fay Custer 78, OKC Northeast 51

Class 2A Area II

Consolation



Stroud 37, Ripley 27

Championship



Millwood 41, Tonkawa 31

Class 2A Area III

Consolation



Rush Springs 56, Wright City 45

Championship



Cordell 43, Latta 31

Class 2A Area IV

Consolation



Dale 58, Howe 45

Championship



Preston 62, Ketchum 40

Class 3A Area I

Championship



Heritage Hall 55, Alva 53

Consolation



Tishomingo 39, Chisholm 34

Class 3A Area II

Consolation



Adair 74, Spiro 43



Kansas 32, Newkirk 30

Class 3A Area III

Consolation



Davis 65, Lindsay 31



Washington 48, Hugo 38

Class 3A Area IV

Consolation



Vian 41, Metro Christian 39

Championship



Verdigris 53, Sequoyah Tahlequah 40

Class 4A Area I

Championship



Weatherford 58, Mount St. Mary 43

Consolation



Woodward 61, OKC Classen Adv. 59

Class 4A Area II

Championship



Harrah 56, Vinita 39

Consolation



Inola 37, Locust Grove 35

Class 4A Area III

Consolation



Cache 56, Plainview 49

Championship



Elgin 45, Anadarko 39

Class 4A Area IV

Consolation



Hilldale 57, Poteau 52

Championship



Ada 33, Fort Gibson 30, OT

Class A State Tournament

Semifinals



Pond Creek-Hunter 48, Cheyenne 35



Seiling 35, Frontier 34

Class B State Tournament

Semifinals



Okarche 52, Erick 41



Red Oak 65, Lomega 56, OT